Prostatit türleri: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

En tehlikeli "erkek" hastalıklarından biri prostatittir - prostat bezinin akut iltihabı. Hastalığa idrara çıkma sırasında rahatsızlık eşlik eder ve kısırlığı tehdit edebilir. Farklı prostatit türleri farklı oranlarda gelişir ve özel bir tedavi yöntemi gerektirir. Hastalığın bir takım ciddi komplikasyonları vardır ve zamanında tanı gerektirir. Bu, hastalığın erken evresinde tedaviye başlamak için hastalığın özelliklerini ve türünü zamanında belirlemeye yardımcı olacaktır.

Hastalığın formları, belirtileri

Hastalık akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir. Tedavi yöntemi, patolojinin seyrini karakterize eden semptomlara bağlı olarak seçilir. Akut ve kronik formların belirtileri farklıdır ve bir takım özelliklere sahiptir. Akut form her zaman adenom ve kanser gibi daha ciddi hastalıklara ilerleyebilen kronik formdan önce gelir.

Herhangi bir gelişme aşamasında prostatit tedavisi, komplikasyonlar ortaya çıkmazsa, olumlu prognoza sahiptir.

akut prostatit

Prostat dokuları patojenik mikroorganizmalara maruz kalır. Ayrıca, bir mantarın organa verdiği hasarın bir sonucu olarak akut form gelişir. Enflamatuar süreç nedeniyle mikrofloranın dengesi bozulur ve bağışıklık azalır. Sonuç olarak, prostat bezinin iltihabı şiddetlenir. Akut prostatitin diğer nedenleri şunlardır:

 1. Azaltılmış veya zayıf bağışıklık. Genitoüriner sistemle ilgili kronik hastalıkları olan ve sıklıkla soğuk algınlığına yatkın olan erkeklerin prostatla ilgili sorunları olma olasılığı diğerlerine göre daha fazladır.
 2. Operasyonel müdahale. Herhangi bir cerrahi operasyon çeşitli hastalıklara neden olabilir.
 3. İç organların patolojisi. Patojenik mikroorganizmaların varlığı prostatit gelişimini tetikleyebilir.
 4. Hormonal yetmezlik ve artan östrojen üretimi. Risk grubu 30-40 yaş arası erkekleri içerir.
 5. çürükTedavi edilmeyen diş hastalığı, prostat hastalığının en yaygın nedenlerinden biridir. Kötü dişler, mikropların vücutta yayılmasını tetikler ve bakteriyel prostatite neden olur.

Akut prostatit belirtileri:

 • kaslarda ve belde şiddetli ağrıyan ağrı;
 • gecikmeler ve sık idrara çıkma dürtüsü;
 • erektil disfonksiyon.
prostatitli bir erkekte ağrı

Akut faz acil tedavi gerektirir. Hastaya ilaç ve fizyoterapi reçete edilir.

Önemli! Hastalığın ilk belirtilerinde hemen bir doktor tarafından muayene edilmelidir, bazen hastaneye yatış gerekebilir. Muayene üzerine patolojinin özellikleri belirlenir ve tedavi reçete edilir. Kendi kendine ilaç tedavisi, akut formun kronik olana geçişine ve ciddi komplikasyonlara (yakındaki dokuların apsesi ve vasküler tromboz) neden olabilir.

kronik prostatit

Hastalığın en tehlikeli ve ciddi şekli. "Yavaş" bir seyir ile karakterizedir: daha sıklıkla prostatit belirtileri hiçbir şekilde görünmez. Her türlü kronik prostatit, semptomların göz ardı edilmesi ve zamanında tedavi eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkar, bazen akut bir form olmadan da ortaya çıkabilir. Kronik prostatitin diğer olası nedenleri şunlardır:

 • iç organlarda tıkanıklık;
 • hareketsiz çalışma, hipodinamik;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • yetersiz beslenme;
 • Kötü alışkanlıklar;
 • travma;
 • genital organların bulaşıcı hastalıkları;
 • stres;
 • hipotermi.

Tedavi eksikliği adenoma yol açabilir. Genellikle hastalık asemptomatiktir, bu nedenle erkekler özellikle 30 yıl sonra düzenli tıbbi muayeneden geçmelidir.

doktor prostatit tedavisini reçete eder

Kronik prostatitin sonuçları:

 • genitoüriner ve sistemin disfonksiyonu;
 • kasıkta yanan ağrı;
 • azalmış libido, ereksiyon eksikliği;
 • genel halsizlik, halsizlik.

Kronik prostatit ayakta tedavi bazında tedavi edilir, ancak bazen hasta bir hastaneye kabul edilebilir. Terapi, bir fizyoterapi kompleksi, antibiyotikler ve terapötik bir diyet içerir. Ek terapötik önlemler olarak masaj reçete edilir, özellikle ihmal edilen durumlarda bir operasyon yapılır.

sınıflandırma

bulaşıcı

Patojenik mikrofloranın neden olduğu prostat iltihabıdır. Hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, grip, kızamıkçık, su çiçeği, uçuk gibi aktarılan bulaşıcı ve mantar hastalıklarının arka planında gelişir.

prostatit için bir doktora danışma

Bakteriyel prostatit gelişimini etkileyen faktörler arasında sigara, alkol tüketimi, zayıflamış bağışıklık, SARS bulunur. Çoğu zaman bu form 20 ila 40 yaş arası hastalarda görülür. Tedavi için antibakteriyel ve antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

Bakteriyel

Ana nedeni bakteri olan nadir bir prostatit türü - E. coli, stafilokok, Trichomonas, klamidya ve Pseudomonas aeruginosa. Kan, idrar ve salgı testleri ile teşhis konur. Semptomlar akut forma karşılık gelir.

Hastalığa sinir bozuklukları, sigara, alkol bağımlılığı, stres, depresyon neden olur. Bazen ameliyat sonrası dönemde enfeksiyon oluşabilir.

Tedavi, iltihabı hafifletmek için antibiyotikler ve steroid olmayan ilaçları içerir. Tedavi kursunun ihlali, prostatitin kronik bir forma geçişine yol açabilir.

Mantar

Patolojinin nedeni, mantarların (aspergillus veya kandida) prostat bezinin dokusuna yutulmasıdır. Mantar enfeksiyonu, hormonal değişiklikler ve uzun süreli antibiyotik ve antibakteriyel ilaç kullanımı sonucu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda kronik hastalıkların arka planında ve bağışıklığın azalmasında da ortaya çıkar. Halk yöntemleri ve kendi kendine ilaç tedavisi, kronik bir forma ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

prostatit ultrason tanısı

Bazen asemptomatiktir, bu da zamanında tanı koymayı zorlaştırır. Gizli form kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olabilir. Biyopsi ile teşhis kondu. Fungal prostatit ile genitoüriner sistem, üretrit, sistit, kasık ve pelviste ağrı, ateşin işleyişinde rahatsızlıklar vardır.

durağan

Enfeksiyöz olmayan kökenli kronik bir türdür. Nedenleri pelvik bölgede dolaşım sisteminde tıkanıklık veya prostat salgısının durgunluğudur. Gizli bir biçimde veya hafif semptomlarla ortaya çıkabilir. Belirtiler arasında cinsel organlarda, kasıkta veya pelviste hafif dırdırcı ağrı, ateş ve idrar yaparken ağrı sayılabilir.

Bazen cinsel bozukluklar (libido azalması, yetersiz ereksiyon, sıvılaşma veya sperm tutulması) şeklinde kendini gösterir. Tedavi için kan dolaşımını uyaran ilaçlar, hormonal ajanlar kullanılır. Fizyoterapi egzersizleri de etkili olacaktır.

pürülan

Hastanın sağlığı için en tehlikeli olanı pürülan tiptir. Bir enfeksiyonun varlığını gösteren idrar kanalından akıntı ve ateş ile karakterizedir.

prostatit için haplar

Aşamalar ve alt türler:

 1. nezleBu prostatit alt tipi, bulaşıcı kökenli ayrı bir hastalık olarak izole edilir. Fark, pürülan akıntı olmamasıdır. Tüm inflamatuar süreçler sadece bezin boşaltım kanallarında gerçekleşir. Nedenleri grip, bademcik iltihabı ve SARS komplikasyonlarıdır. Zayıf, ağrıyan bir ağrı ile sık idrara çıkma dürtüsü şeklinde kendini gösterir. Prognoz olumludur. Genellikle eşlik eden hastalıkların karmaşık tedavisi reçete edilir.
 2. foliküler.Akut evre, bezin kanallarındaki inflamatuar süreçlerle başlar ve diğer organlardaki patolojik belirtilerin bir sonucudur. Semptomlar hafiftir ve genellikle hasta tarafından görülmez. KBB organlarının, solunum sisteminin, üretranın vb. enfeksiyonu veya iltihabı ile tetiklenebilir. Akut ağrı şeklinde kendini gösterir, vücut ısısında keskin bir artış ve ileri bir aşamada pürülan akıntı görülür. Zamanında tedavi ile prognoz olumludur. Tedavi süreci zamanında tamamlanmazsa parankimal evreye geçebilir.
 3. parankimal. En zor ve tehlikeli aşamalardan biridir. Pürülan doğa, prostat bezinin tüm loblarına uzanır. Hastalığın bu alt tipinde prostat salgısının çıkışı bozulur ve irin ve mukus ile tıkanır. Kronik form genellikle uzun süreli bir yapıya sahiptir. Hastanın genitoüriner sistemde fonksiyonel bozuklukları, ereksiyonda azalma ve orgazmdan memnuniyetsizliği vardır. Pürülan prostatitin en yaygın nedenleri arasında gonokok enfeksiyonu not edilir. Tedavi uzundur, ancak olumlu bir etki sağlar. Kendi kendine ilaç tedavisi yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir.
 4. apse. Aşama en tehlikelidir ve acil tedavi gerektirir. Prostat dokusunun apsesi şeklinde tezahür etti. Böbrek yetmezliği, kısırlık, sistit ve sepsise neden olabilir. Komplikasyonlar ölüme yol açabilir.
prostatit için haplar

Ana tedavi yöntemlerinden biri antibakteriyel ilaçlar almaktır. İleri vakalarda hasta ameliyata alınır. Kendi kendine ilaç tedavisi hastanın ölümüne yol açabilir.

hesaplı

Hastalığın uzun bir seyri ile kendini gösteren karmaşık bir formdur. Nedeni yanlış tedavi veya tam bir tedavi eksikliğidir. Bezin kanallarında taşlı kapanımların oluşumu ile karakterizedir. Endojen taşlar üretrayı tıkayarak hastanın cinsel ilişki, yürüme ve idrara çıkma sırasında akut ağrı yaşamasına neden olabilir.

İktidarsızlık ve kısırlık gibi komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi hastanede yapılır, bazen hasta ameliyat olur. Uzun süreli tedavi eksikliği prostat kanserine, iyi huylu prostat hiperplazisine ve adenoma neden olabilir.

prostatit için prostat taşları

önleme

Önleyici tedbirler, patolojinin gelişmesini önlemeye ve enfeksiyon olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır. En basit önleyici tedbirler şunlardır:

 • düzenli cinsel ilişkiler;
 • kişisel temizlik;
 • sigara ve alkolü bırakmak;
 • rahat pamuklu iç çamaşırı giymek;
 • bağışıklığın korunması;
 • doğru beslenme;
 • hipotermi koruması.
prostatit önlenmesi için spor ve beslenme

Evde, günlük olarak basit fiziksel egzersizler yaparak - bisiklet, köprü, huş ağacı - patolojinin gelişmesini önleyebilirsiniz.

Her gün beden eğitimi için 10 dakika ayırarak prostatit riskini yarı yarıya azaltabilirsiniz.

Basit egzersizler ayrıca refahı iyileştirmeye yardımcı olacaktır:

 1. Tek bacağı vurgulayarak düz durun. Diğer bacağınızla ileri geri büyük geniş salıncaklar yapın. Her bacakla 100 vuruş yapılması önerilir.
 2. Eğimler. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak ayakta durun ve vücudunuzu dönüşümlü olarak sağa ve sola eğin.
 3. Gün boyunca birkaç kez nefesinizi 10-15 saniye tutmaya çalışın. Günde en az 5 kez nefes egzersizlerini tekrarlayın.

Prostatit tedavisi, birçok soruna neden olabilecek uzun ve karmaşık bir süreçtir. Vücudu bu patolojinin gelişmesinden korumak için düzenli muayeneler ve önleyici tedbirler alınmalıdır.