Evde erkeklerde prostatitin önlenmesi: doktorlardan etkili yöntemler ve tavsiyeler

iltihaplı prostat ve prostatit önleme

Modern dünyada, erkeklerin eğilimli olduğu çeşitli rahatsızlıklar vardır. Uygulamanın gösterdiği gibi, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında, daha güçlü cinsiyet temsilcileri derhal profesyonel tıbbi yardım aramazlar. Ve aslında, bu kötü, çünkü sonuçlar içler acısı.

Prostatit, prostat bezinin akut veya kronik bir iltihabıdır. Bu patolojiye enfeksiyonlar, küçük pelvis damarlarındaki kan durgunluğu, bağışıklık bozuklukları ve diğer nedenler neden olabilir.

Evde erkeklerde prostatitin önlenmesi, kural olarak, olumsuz faktörlerin etkisinden kurtulmayı amaçlar. Hastalığın gelişmesini önlemek için diyetinize ve yaşam tarzınıza özel önem vermeye değer.

Hastalığın nedenleri

prostatit nedeni olarak bakteriler

Onlar üzerinde daha ayrıntılı olarak duralım. Prostatitin önlenmesi ve tedavisi gibi konuları tartışmadan önce bu patolojinin nedenlerinden biraz bahsetmek gerekir. Hastalığın gelişimi için bir itici güç olarak ne hizmet edebilir?

Prostatit genellikle aşağıdakilerin arka planında görünür:

 • sedanter yaşam tarzı;
 • uzun süreli yoksunluk;
 • yetersiz beslenme;
 • kötü alışkanlıklar (alkol içmek, sigara içmek);
 • boşaltım sisteminin kronik hastalıkları;
 • seks için eşlerin düzenli olarak değiştirilmesi;
 • idrar yolu enfeksiyonları;
 • zührevi hastalıklar;
 • ilişki sırasında gecikmeli boşalma;
 • tuzlu yağlı ve baharatlı yiyeceklerin aşırı alımı;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • hemoroid, sık kabızlık.

Daha güçlü cinsiyetin temsilcisi prostatit geliştirme riskini azaltmaya yönelik önlemler almaya ne kadar erken başlarsa, sağlığını koruma olasılığı o kadar artar.

Önleme türleri

Peki onlar ne? Her türlü önlemeyi birincil ve ikincil olarak ayırmak şartlı olarak mümkündür. Birincil önlemenin amacı, hastalığın gelişmesini önlemek üzerine kuruludur. 30 yaşın üzerindeki her erkek bunu düşünmeli. İkincil önleme, prostatit gibi bir hastalığa aşina olanlarla ilgilidir. Hastalığın tekrarlamasını ve kronik bir forma geçişini önlemeyi amaçlar.

Prostatitin etkili bir şekilde önlenmesi, hastalığın gelişmesini önleyen ve hastanın yaşam kalitesini iyileştiren çok çeşitli önlemleri birleştirir.

Ne gibi önlemler alınmalı?

prostatit için doktor randevusu

Evde erkeklerde prostatitin önlenmesi nedir? Kişinin kendi sağlığının durumuna özel dikkat gösterilmelidir. Bu, özellikle hareket halindeyken çok az zaman harcayan ve uzun süre soğuğa maruz kalmayı gerektiren işleri olanlar için geçerlidir. Bir dizi önlem alırsanız, vücudunuzu prostatit gibi hoş olmayan bir hastalıktan kurtarabilirsiniz. Önleme, hastalığın ihmal edilmiş bir biçimde tedavisine harcanabilecek önemli finansal kaynakları kurtaracaktır.

Uygulanması prostatit gelişimini önlemeye yardımcı olacak bir dizi oldukça basit öneri vardır:

 1. Her yaşta bir erkek aktif bir yaşam tarzı sürmelidir. Haftada birkaç kez spor salonuna gitmelisiniz. İş çoğunlukla hareketsizse, mola vermeniz ve yürüyüşe çıkmanız önerilir. Bu, pelvik bölgede kan durgunluğunu önleyecektir.
 2. Seks, erkek sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Cinsel aktivitenin doğası ve sıklığı, prostat bezinin durumu üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Ancak düzenli cinsel ilişkinin enfeksiyon ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların kaynağı olabileceğini hatırlamakta fayda var. Cinsel sapıklık ve boşalmanın kasıtlı olarak geciktirilmesi prostat sağlığını olumsuz etkileyebilir. İdeal seçenek, düzenli bir partnerle düzenli seks yapmaktır.
 3. Diyet sağlıklı gıdalardan oluşmalıdır. Az yağlı et ve balık çeşitleri, süt ürünleri, tahıllar, taze meyve ve sebzeler, meyve suları, kompostolar, bal içermelidir. Yağlı ve tütsülenmiş yiyecekler, alkollü içecekler, mantarlar, hamur işleri, sarımsak ve soğan yemeyi bırakmak daha iyidir.
 4. Hipotermiden kaçınmaya çalışın. Prostatitin en iyi önlenmesi vücudun savunma sistemini korumaktır. Bu nedenle hava durumuna göre giyinmelisiniz.
 5. Prostat bezindeki iltihaplanma süreçleri stres, aşırı çalışma ve geçmiş hastalıklar gibi faktörleri tetikleyebilir. Vücuda uygun dinlenme sağlamak son derece önemlidir.
 6. Kontrast duş, evde erkeklerde prostatitin mükemmel bir şekilde önlenmesidir. Bu prosedür kan dolaşımını normalleştirmeye ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.
 7. Üroloğunuzla düzenli olarak kontrol edin. Herhangi bir hastalık belirtisi görülmese bile muayene yapılmalıdır. Prostat bezi iltihabı gibi bir hastalıkla daha önce karşılaştıysanız, tedaviden sonraki ilk yılda her üç ayda bir muayene olmalısınız. 40 yaşın üzerindeki erkeklerin ek bir ultrasondan geçmesi tavsiye edilir.

Prostatitin zamanında tedavisi ve önlenmesi, erkek gücünün uzun yıllar korunmasına yardımcı olacaktır. Ancak, yöntem seçerken, hastalığa neden olan nedenler dikkate alınmalıdır. Sonuçta, prostat iltihabı çeşitli faktörlere katkıda bulunur. Bir durumda, hareketsiz bir yaşam tarzı, diğerinde kötü alışkanlıklar olabilir.

Fiziksel egzersizler

prostatit önlemek için egzersiz

Az hareket içeren bir yaşam tarzı, pelvik organlarda tıkanıklığa neden olabilir. Bu durumda hangi prostatit profilaksisi kullanılır? Aktif bir yaşam tarzı, hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Hepsinden iyisi, badminton ve tenis dersleri, pelvik organlarda kan dolaşımını harekete geçirmeyi amaçlayan jimnastik, sabahları koşu ve yürüyüş yardımcı olur.

Prostat sağlığı için özel egzersizler var mı? Yaklaşık bir egzersiz seti aşağıdaki hareketleri içerir:

 1. Sanki rektumu vücuda çekmeye çalışarak perine kaslarını sıkın. Egzersiz art arda en az beş kez tekrarlanmalıdır. "Sıkıştırılmış" konum 3 saniye boyunca tutulmalıdır.
 2. Bir grup samimi kası sırayla sıkın ve gevşetin. Hız kademeli olarak hızlandırılabilir veya yavaşlatılabilir.
 3. Gün boyunca, idrara çıkmayı durdurmaya çalışıyormuş gibi perine kaslarınızı gerin. Bunu gün içinde yapmanız önerilir (200 yaklaşım için 4 kez).
 4. Anüsün katılımıyla gerginlik ve rahatlama için egzersiz yapın.
 5. Ayakta dururken, sırayla tüm kas gruplarını gerin ve gevşetin.
 6. Omuz genişliğinde bir pozisyondan, dizlerinizi farklı yönlere yayarak yavaş yarım ağız kavgası yapın. Egzersiz 10 kez tekrarlanmalıdır.
 7. Yerinde yürü, dizlerini yukarı kaldır.
 8. Yerde yatarken, kalçalarda ve baldırlarda hoş bir yorgunluk hissedene kadar "bisiklet" egzersizini yapın.

Basit ağız kavgası ile başlayabilirsiniz. İlk başta, kendinizi 5-10 ağız kavgası ile sınırlamanız önerilir. Egzersiz sayısı kademeli olarak artırılmalıdır. Çok etkili bir egzersiz de "kalça üzerinde yürümek". Bu hareket günde 5 dakika yapılmalıdır.

Masaj

Etkinliği nedir? Prostatitin evde önlenmesi ve tedavisi mutlaka masaj gibi bir prosedürü içerir. Bir alevlenme sırasında kontrendikedir. Hastalığın kronik aşamasında biriken prostattan içeriğin çıkışını iyileştirmek için önleyici masaj yapılır.

Parmak masajı, kronik prostatitin iyi bir şekilde önlenmesidir. Kan dolaşımını iyileştirmeye ve venöz kan stazını azaltmaya yardımcı olur. Masajdan sonra arteriyel kan, bezin dokularına akar. Bu, sırrın durgunluğunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Masaj genellikle 8-10 seanslık bir kursta reçete edilir.

İlaçlar

prostatit önlemek için ilaçlar

Doğru beslenme, aktif bir yaşam tarzı ve masaj, prostat bezinin iltihaplanma olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Önlenmesi entegre bir yaklaşım gerektiren prostatit, tüm önerilere uyulsa bile gelişebilir. Bu nedenle, riski azaltmak için uzmanlar, sığır prostat özleri ve bitkisel maddeler içeren müstahzarların alınmasını tavsiye ediyor. Bu bileşenler, insan prostatının çalışmasını uyarır, ayrıca tıkanıklığı ortadan kaldırır ve salgı üretimini arttırır.

İlaçlar, pelvik organlardaki konjestif süreçlerle savaşmaya yardımcı olur, şişliği ve iltihabı hafifletir. Prostat hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde genellikle vitaminler reçete edilir. Genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olurlar ve ayrıca kanser riskini azaltırlar.

Halk ilaçları

prostatit önlenmesi için halk ilaçları

Halk ilaçları ile prostatit önlenebilir mi? En etkili tarifleri daha ayrıntılı olarak ele alacağız:

 1. Yarım litre sıcak su ile iki çay kaşığı Ivan çayı dökülmelidir. Çözeltiyi 5 dakika demleyin. Bundan sonra, karışım süzülür ve günde iki kez alınır: sabahları yemeklerden önce ve akşamları akşam yemeğinden yarım saat önce.
 2. Kestanenin yeşil kabuğu kaynatma şeklinde demlenir ve sabahları aç karnına içilir. Kabuk ezilir ve kaynar su ile dökülür. 2 yemek kaşığı için yarım litre su almanız gerekir. Bileşim gece boyunca demlenmeye bırakılır. Sabahları aç karnına bir çay kaşığı içilir. Ürünü soğuk bir yerde saklayın.
 3. Kabak çekirdeği prostatitten korunmanın en etkili yollarından biridir. Yemeklerden yarım saat önce 25-30 tohum yemek yeterlidir.
 4. Propolis ve bal kullanılmadan prostatitin halk tarafından önlenmesi imkansızdır. Sadece yiyeceklerle tüketilmelidirler.
 5. Ceviz ve ay çekirdeği kıyma makinesinden geçirilir. Sabah, elde edilen bulamaçtan bir çorba kaşığı ve rendelenmiş soğan yemelisiniz.

Halk ilaçları ile prostatitin önlenmesi, buhar banyosunu ziyaret etmek ve bacakları ısıtmak gibi prosedürleri de içerir. Birçok tarif, prostat bezinin iltihaplanmasının akut aşamalarında bile hastanın durumunu hafifletebilir. Ancak, bunları kullanmadan önce kalifiye bir uzmana danışmak daha iyidir. Kendi kendine ilaç tedavisi ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabilir.

Prostatit için su prosedürleri

Prostatitin önlenmesi ve tedavisi mutlaka kişisel hijyeni içerir. Bununla birlikte, su prosedürlerinin seçimine dikkatle yaklaşılmalıdır. Kronik prostatit alevlenmeleri sırasında bir buhar odasını veya banyoyu ziyaret etmek kesinlikle yasaktır. Tedavi bittiğinde saunada kalma konusunu bir ürolog ile görüşmek daha iyidir. Kural olarak, doktorlar bu tür prosedürleri yasaklamaz. Sıcak banyo havası kan akışını artırmaya yardımcı olur. Sonuç olarak vücuttaki kan ve lenf aktif olarak dolaşmaya başlar. Değişim süreçleri hızlanıyor. Bazı durumlarda, doktorlar fizyoterapi prosedürleriyle birlikte bir banyo bile önermektedir.

Birçoğu yanlışlıkla buzlu suda banyo yapmanın vücudu sertleştirmeye yardımcı olacağına inanıyor. Bu doğru değil. Soğuk su vücut ısısının düşmesine neden olur. Sonuç olarak, patojenler aktive olur ve aktif olarak çoğalmaya başlar, bu da bağışıklığın azalmasına katkıda bulunur. Buz gibi soğuk suda banyo yapmak kesinlikle sağlığa yol açmaz. Ancak bu tür prosedürler, prostat bezinin akut iltihaplanmasına yol açabilir. Bu nedenle prostatit geçirmiş erkekler tarafından asla yapılmamalıdır. Hipotermi hala önlenemiyorsa, ılık veya sıcak bir banyo yapılması önerilir.

Diyet

prostatit önlenmesi için faydalı ürünler

Bu yön özel ilgiyi hak ediyor. Evde erkeklerde prostatitin önlenmesi mutlaka özel bir diyet içerir. Bir erkeğin diyetinde deniz ürünleri, yağsız etler, meyveler, sebzeler, tahıllar, kepek ekmeği, bezelye, fasulye, fasulye, fındık ve tavuk yumurtası bulunmalıdır. Hazır yemeklerde tuz içeriğinin izlenmesi de gereklidir. Yüksek içeriği vücutta sıvı tutulmasına katkıda bulunur. Sonuç olarak, idrar üretimi önemli ölçüde azalır. Bu nedenle tuzlu balık ve konserve yiyeceklerin tüketilmesi önerilmez.

Kolesterolü yüksek yiyecekler de sağlığa zararlı olabilir. Aterosklerotik plakların oluşumuna yol açar. Kızarmış yağlı et, tütsülenmiş ve haşlanmış sosis, hayvansal yağlar, kekler, kurabiyeler, kekler diyetten çıkarılmalıdır. Yiyecekler çok miktarda bitki lifi içermelidir. Kabızlık çok rahatsız edici olabilir. Biriken dışkı prostatı sıkıştırmaya başlar ve bu da iltihaplanmaya yol açar. Diyet taze meyve ve sebzeler, tahıllar, kefir, kuru erik içermelidir. Bu ürünler bağırsak fonksiyonunu normalleştirmeye yardımcı olur.

Evde erkeklerde prostatitin önlenmesi, mutlaka vitamin ve mineral komplekslerinin alımını içerir. Yiyecekler de besin açısından zengin olmalıdır. Elma, dereotu ve karaciğer yüksek oranda demir içerir. Deniz ürünleri, baklagiller ve kuruyemişler çinko bakımından yüksektir. Tavuk yumurtası, mısır ve lahana selenyum içerirken karabuğday, fındık, buğday kepeği, ıspanak ve kakao magnezyum içerir. Sağlığı korumak için, bir erkek dengeli bir diyetin temel kurallarını bilmelidir.

Çözüm

doktor ve hasta prostatit

Herhangi bir hastalığı önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Prostatit gibi tatsız bir rahatsızlıkla karşılaşan erkekler, bunun özgüvenini büyük ölçüde baltaladığını ve bir aşağılık kompleksi oluşturduğunu doğrulayacaktır. Prostatitten kaçınmak kolay değildir, ancak oldukça mümkündür. Bunu yapmak için sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmalısınız. Doğru beslenme ve egzersiz büyük rol oynar. Ayrıca, bir erkek düzenli bir partnerle düzenli cinsel ilişkiye sahip olmalıdır. Sigarayı ve alkolü bırakmanız tavsiye edilir.

Hipotermi ve viral hastalıklar hastalığa yol açabilir, bu nedenle bağışıklığı artırmaya yönelik önlemlere özel dikkat gösterilmelidir. Halk ilaçları ile prostatitin önlenmesi yapılabilir. Bunların en etkilisi kabak çekirdeği ve İvan çayıdır. Prostatitin ilk belirtileri ortaya çıktığında, doktora bir ziyareti ertelememelisiniz. Erken aşamalarda, hastalığı tedavi etmek çok daha kolay olacaktır.