Prostatit tedavisi: modern yöntemler ve uygulamalarının nüansları

Kasıkta rahatsızlığınız var mı ve idrara çıkma süreci rahatsızlığa neden oluyor mu? İstatistiklere göre, insanlığın güçlü yarısının temsilcilerinin yaklaşık %30'u bu tür şikayetlerle doktora gidiyor. Çoğu durumda, prostatit teşhisi konur - her erkeğin duyduğu bir kelime. Hastalık nasıl ortadan kaldırılır ve hoş olmayan sonuçlardan nasıl kaçınılır?

Prostatit ve tedavileri

Prostatit, prostat bezinde lokalize inflamatuar bir süreçtir.Bu organın yenilgisi erkeklerde birçok soruna yol açar: sık idrara çıkma, kasıkta ağrı, enfeksiyonun yayılması ve hatta kısırlık.

Prostatit - prostat bezinin iltihabı, sık idrara çıkma ve ağrıya neden olur

Tuvalete gitmek sıklaştıysa ve kasıkta rahatsızlık varsa, o zaman bir üroloğu ziyaret etme zamanı - prostatit tanı ve tedavisinde uzman.

Hastalığı ortadan kaldırma taktikleri, iltihaplanma türüne bağlıdır. Her durumda, tedavinin kendi nüansları vardır:

 1. bakteri türü.Sunulan formun gelişmesinin nedeni, enfeksiyonun nüfuz etmesidir. Tam iyileşme, zamanında tıbbi yardım alınması ve doktor tavsiyelerine uyulması ile mümkündür. Tedavinin temeli antibiyotiklerdir. Enfeksiyonun yayılma riski nedeniyle topikal tedavi kullanılmamalıdır.
 2. hesaplı Tür.Prostat bezinde adı geçen patoloji formunun gelişimi sırasında taş oluşumu meydana gelir. Bu tip ile fizyoterapi, antienflamatuar ilaçlar ve immünomodülatörler faydalıdır. Hastanın büyük oluşumları varsa, cerrahi müdahale belirtilir. Prostat masajı, idrar yolu yırtılması riskinden dolayı yasaklanmıştır.
 3. Konjestif (durgun) tip.Hastalığın nedeni, prostata kan akışının bozulmasıdır. Enfeksiyon yokluğunda hastaya pelvik bölgedeki kan dolaşımını iyileştirmek için fizyoterapi egzersizleri, masaj, banyolar ve ilaçlar verilir.

Not!Sıcak banyoları kullanırken dikkatli olunması önerilir. Konjestif prostatit için faydalıdırlar ve enfeksiyon varsa zararlı olabilirler.

Tıbbi terapi

İlaçların kullanımı, patolojinin gelişiminin spesifik formuna ve nedenine bağlıdır, bu nedenle kullanılan ilaçların cephaneliği çok büyüktür:

 1. Ağrı kesici.İdrar yolunun rahatsızlığını ve spazmını ortadan kaldırırlar, böylece idrar çıkışı iyileşir.
 2. Alfa blokerler.İlaçlar, idrar yaparken yanmayı azaltarak, mesanenin tam olarak boşalmadığı hissini ortadan kaldırarak ve dürtülerin sıklığını azaltarak semptomların şiddetini etkiler. Ayrıca adrenerjik blokerler, üriner sistemin düz kaslarını gevşeterek bağırsak hareketi sürecini kolaylaştırır.
 3. Antienflamatuvar.Bu grubun araçları, prostat bezinin iltihaplanma sürecini ve şişmesini hafifletir. Daha sık olarak, ilaçlar rektal olarak uygulanan fitiller (mumlar) şeklinde reçete edilir.
 4. Antibakteriyel tedavi.Görevi, prostatit gelişimine neden olan enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve patojenik mikroorganizmaların büyümesini bastırmaktır. Refahta iyileşme belirtileri olsa bile tedavinin seyrine devam edilmesi önerilir.
 5. İmmünomodülatör.Hastalıkla savaşmasına yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirirler.
 6. Anjiyo koruyucular.Kan dolaşımını iyileştirin, tıkanıklığı ortadan kaldırın.
 7. Vitamin kompleksleri.Vücudun direncini artırarak vitamin ve besin eksikliğini telafi edin.

Not!Prostatit tedavisi sırasında enjeksiyon şeklinde ilaçlar kullanılabilir. Bu şekilde, aktif maddeler iltihabın odağına daha hızlı nüfuz ederek hastaya uzun zamandır beklenen rahatlamayı getirir.

Uyuşturucu kullanırken, bir doktor konsültasyonu gereklidir!İlaçların kendi kendine uygulanması yan etkilere veya komplikasyonlara neden olabilir.

Cerrahi müdahale

İlaç tedavisi düşük verim gösteriyorsa, cerrahi tedavi yöntemleri kullanılır.Bazı durumlarda, hastanın geç tıbbi yardım araması ve patolojinin ilerlemesi ile ilişkili olan cerrahi müdahale olmadan yapmak neredeyse imkansızdır. Ameliyat endikasyonları şunlardır:

 • prostat apsesi;
 • durumun kötüleşmesi ve komplikasyonların ortaya çıkması;
 • idrar kanalının şiddetli daralması;
 • anüri - idrarın tamamen yokluğu;
 • kronik prostatitte malign bir tümör şüphesi;
 • prostatın büyük boyutu - 8 cm'den fazla;
 • pürülan oluşumlar.

Prostatiti ortadan kaldırmak için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • transüretral rezeksiyon- Organın iltihaplı kısımlarını çıkarabileceğiniz üretra yoluyla özel bir cihazın tanıtılması.
 • ThuLEP ve HoLEP- ameliyat sırasında thulium veya holmium lazer kullanan teknikler. Bu tür yöntemler, büyük boyuttaki iltihaplı alanlar için uygundur. Onların yardımıyla patolojik olarak değiştirilmiş doku ezilir ve ameliyat edilen kısım koterize edilir.
 • Yeşil Spektrum Lazer- Üretra yoluyla etkilenen bölgeleri ortadan kaldırmak için neredeyse kansız özel bir cihazın tanıtılması.
 • prostatektomi- prostatın hastanın alt karnındaki bir kesi ile çıkarıldığı radikal bir müdahale yöntemi.
Prostatın transüretral rezeksiyonu, organın etkilenen kısımlarını çıkarmanıza izin verir.

Halk yöntemleri

Geleneksel tıp, yalnızca yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilir ve bunları yalnızca bir doktor reçete etmelidir.Bu tür ilaçlar oldukça etkilidir, bu nedenle onların yardımıyla uzun süre olumlu bir sonuç elde etmek mümkündür.

Kabak, erkek sağlığı için faydalıdır, sadece meyve suyunu değil, tohumları da kullanabilirsiniz. Tedavi için gereklidir:

 • günde 2 kez bir bardak içki iç - sabah ve akşam;
 • Yemeklerden önce her gün 30 tohum yiyin.

Not alın!Kabak çekirdeği prostatiti önlemek için de kullanılabilir çünkü vitamin yönünden zengin bir sebzenin insan sağlığına olumlu etkisi vardır ve bitkide bulunan çinko hastalığın gelişmesini engeller.

Enflamatuar süreci ortadan kaldırmak için kullanılabilecek faydalı maddeler ve kavak kabuğu içerir. Tentürü aşağıdaki şekilde hazırlayın:

 1. 100 gr ağaç kabuğu alın ve doğrayın. Tomurcuk kırılmadan önce malzemenin toplanması tavsiye edilir.
 2. 200 g miktarında alkol veya votka dökün.
 3. Kabı bir kapakla kapatın ve 2 hafta bekletin.
 4. Çözümü gazlı bezle süzün.

Hazırlanan tentür yemeklerden önce günde 3 defa 20 damla alınır. İlaç su ile seyreltilmelidir - çeyrek bardak sıvı yeterlidir.

Soğan kabuğunun kaynatılması, prostat üzerinde olumlu bir etki ile karakterizedir.Çözümü hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 1. 100 gr kabuğu alın ve iyice durulayın.
 2. Kaynar su içeren bir kaba dökün, sıvının hacmi 0, 5 litredir.
 3. Çözümü 5 dakika kaynatın.
 4. Karışımı yaklaşık 2 saat demleyin ve süzün.

Kaynatma 1 çay kaşığı için günde 3 kez tüketilir.

Arı ürünleri prostatit tedavisinde de kullanılabilir.Balın tüm vücut üzerinde faydalı bir etkisi olan olumlu özellikleri vardır.Aşağıdaki reçete terapi için uygundur:

 1. Bal ve maydanoz suyunu eşit miktarlarda alın.
 2. Malzemeleri karıştırın, ardından ürünü kapaklı bir kaba koyun.

Kompozisyon 2 yemek kaşığı için günde 2 kez alınır. ben.

Propolis, anti-inflamatuar ve immünomodülatör özelliklere sahiptir.Aşağıdaki şekilde hazırlanması gereken bir tentür olarak prostatiti tedavi etmek için kullanılabilir:

 1. 2: 1 oranında alkol ve ezilmiş propolis alın.
 2. Malzemeleri karıştırın ve ilacı bir kaba koyun.
 3. Ürünü 2 hafta boyunca karanlık bir yerde infüze edin, karışımı her 3 günde bir karıştırın.
 4. Tentürü gazlı bezle süzün.

Ortaya çıkan ilaç yemeklerden bir saat önce alınır. Günde 3 kez, 30 damla, tentürü yarım bardak ılık sütle seyrelterek tüketilmelidir.

Zencefil prostatitten kurtulmanın başka bir yoludur.Özelliği, iltihaplanma süreciyle savaşması ve kan dolaşımını normalleştirmesidir. Bu kombinasyon, hastalığın konjestif formunda çok faydalıdır.İlaç hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 1. Zencefil kökünü soyun ve doğrayın.
 2. 2 yemek kaşığı bir kaba koyun. ben. ortaya çıkan kütle.
 3. Bir bardak kaynar suya dökün.
 4. Yavaş ateşe verin ve 20 dakika pişirin.
 5. Tülbentle soğutun ve süzün.
 6. Sıvı miktarı orijinal hacme eşit olacak şekilde kaynamış su ekleyin.

Kaynatma 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alınır. ben. İsteğe bağlı olarak 1 tatlı kaşığı ekleyebilirsiniz. bal.

Sarımsak, insan bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir.Prostatit ile karşı karşıya kalan erkekler için de faydalıdır. Karanfil ezilebilir ve yemeğe eklenebilir - 2-3 adet yeterlidir. Olumlu özelliklerini geliştirmek için bu ürünü kullanmanın başka yolları da vardır. Tıbbi karışımı hazırlamak için aşağıdaki bileşenlere ihtiyacınız olacak:

 • sarımsak - 8 diş;
 • bal - 0, 5 l;
 • limon - 5 adet.

Pişirme adımları:

 1. Listelenen bileşenleri öğütün ve karıştırın.
 2. Karışım homojen hale gelene kadar blender ile çırpın.
 3. Ürünü cam bir kaba koyun, kapağını kapatın ve karanlık bir yerde 2 hafta bekletin.

1 yemek kaşığı için günde 3 kez alınır. ben.

Kabartma tozu, her mutfakta bulunan popüler bir üründür.Bu maddenin faydalı özellikleri hakkında çok şey bilinmektedir: kaşıntı ve yanmayı ortadan kaldırır, zararlı mikroorganizmaları öldürür, ağrıyı hafifletir ve etkilenen dokuları onarır.

Hastalığın tedavisi için aşağıdaki şekilde hazırlanan banyolar uygundur:

 1. 2 litre kaynamış suda 2 yemek kaşığı eritin. ben. iyot ve 20 gr soda.
 2. Ürünü karıştırın ve bir süre bekleyin, böylece soda daha iyi çözülecek ve bu da tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır.

Elde edilen karışım, bir kase ılık su içine dökülür. İşlemin süresi 15-20 dakikadır.

Sodyum bikarbonat patojenik mikroorganizmaların ölümüne yol açtığından, soda ağızdan alınabilir. Ayrıca ürünün kullanımı sonucunda asitliği azalır, bu da antibakteriyel ajanların kullanımının etkinliğini arttırır. Çözümü hazırlamak için ihtiyacınız olan:

 1. 1 çay kaşığının yarısını alın. soda.
 2. Bir bardak kaynamış suya ekleyin.

İlaç yemeklerden sonra kullanılır. Sodanın etkisi agresiflik ile karakterize edildiğinden, suyu sütle değiştirmek mümkündür. Mide ülseri ve sindirim sistemi organlarıyla ilgili diğer problemler için tarifin kullanılması önerilmez.

Mutfakta olmazsa olmazlardan bir diğer ürün de tuzdur. Enfeksiyon yokluğunda, aşağıdaki tarifi kullanabilirsiniz:

 1. 100 gr tuz alın.
 2. Malzemeyi fırında ısıtın.
 3. Bir keten torbaya dökün.

Ajan kasık bölgesine 10-15 dakika süreyle uygulanır.

Prostatit için halk ilaçları - fotoğraf galerisi

Isıtılmış tuz erkeklerde prostatit iltihabını hafifletmeye yardımcı olurZencefil Kökü İltihabı Ortadan Kaldırır, Prostatit Hastasına Rahatlama GetirirKabak çekirdeği, erkek sağlığına iyi gelen çinko içerir. Aspen kabuğu, prostatit iltihabıyla savaşmaya yardımcı olan vitaminler içerir. Soğan kabuğu - prostatit tedavisi için bir kaynatma bileşeni

Fizyoterapi

Fizyoterapi prosedürleri prostatit seyri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Enflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak, aşağıdaki yöntemler reçete edilir:

 • Masaj- tedavi remisyon aşamasında gerçekleştirilir. Hasta sırtüstü veya yanda olmalı, ancak her iki durumda da bacakları bükülmüş olmalıdır. Seans, işaret parmağının hastanın anüsüne 5 cm sokulmasıyla gerçekleştirilir, ardından doktor prostat için el yordamıyla inme ve pres yapar. Prosedür, organın dokularına kan akışını iyileştirir ve antibiyotik tedavisi ile eşzamanlı kullanım iyileşmeyi hızlandırır. Tekniğin patolojinin akut fazı sırasında kullanılması önerilmez.
 • Manyetik lazer tedavisi- yöntem, manyetik ve lazer darbesi yayan bir cihazın kullanımına dayanmaktadır. Maruz kalındığında kan dolaşımı düzelir, ağrı kaybolur ve vücudun savunma mekanizmaları devreye girer.
 • Akupunktur- hastanın vücudunun biyolojik olarak aktif noktaları üzerindeki etki, bunun sonucunda ağrı sendromunun şiddeti azalır ve hastanın refahı artar.
 • elektroforez- akımın kullanılması, ilaçların penetrasyonunun bütünlüğünde bir artışa yol açar. İşlem sonucunda ağrı azalır ve erektil fonksiyon geri yüklenir ve idrara çıkma normalleşir.
 • Hirudoterapi- tıbbi amaçlar için sülük kullanımı. Seanslar kan dolaşımını iyileştirir ve ayrıca tıkanıklığı ve iltihabı ortadan kaldırır.
 • arı sokması- tedavi amaçlı arı zehiri kullanımı. İşlem için bal arıları kullanılır, seans eğitimli bir uzman tarafından gerçekleştirilir. Bu tür bir tedavinin etki mekanizması akupunktura benzer, ancak arı zehirinin ek bir etkisi vardır. Onun sayesinde hastanın durumu düzelir ve prostattaki iltihaplanma azalır.

Modern tıp sürekli gelişiyor ve evde fizyoterapi yapmayı mümkün kılıyor.Bu, aşağıdaki adlarla temsil edilen özel cihazlara yardımcı olacaktır:

 • Termal ve manyetik etkiye sahip bir cihaz. Cihaz sayesinde şişlik ve iltihap ortadan kalkar, kan dolaşımı normale döner, ağrı azalır ve tıkanıklık ortadan kalkar.
 • Elektromanyetik darbeler üreten bir cihaz. Tedavi sonucunda ağrı sendromunun yoğunluğu azalır, beze kan akışı geri yüklenir ve iltihaplanma süreci azalır.
 • Prostatit semptomlarını ortadan kaldıran ve hastanın yaşam kalitesini iyileştiren titreşimler yayan bir cihaz.
 • Ünitenin çalışması sırasında oluşan titreşim nedeniyle patoloji belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olan bir cihaz. Belirli frekanslara maruz kalındığında lenfatik ve kan damarlarının iletkenliği artar, böylece spazm ve ağrı ortadan kalkar ve iltihaplanma azalır.

Sunulan cihazlar günde 10-20 dakika kullanılır. Tedavi süresi ve cihazın çalışma şekli doktor tarafından belirlenir.

Prostat bezine kan akışını iyileştiren ve prostatit semptomlarını ortadan kaldıran bir cihaz

Prostatit için diyet

Doğru beslenme, prostatit gelişmesiyle bile iyileşmenin anahtarıdır.Tedavi süresi ve hastanın durumu, besin alımına bağlıdır, bu nedenle sorumlu bir diyet seçmeniz gerekir.

Hastalığın gelişmesiyle birlikte aşağıdaki ürünlerin menüye dahil edilmesi önerilir:

 • yağsız etler: dana eti, sığır eti, hindi, tavuk ve tavşan eti;
 • az yağlı balık çeşitleri: pembe somon, uskumru;
 • karabuğday veya darıdan tahıllar;
 • tatlı meyveler ve meyveler ile onlardan jöle, püre ve jöle;
 • kuşburnu kaynatma;
 • kızılcık ve kızılcık suyu;
 • masa durgun su;
 • yeşil çay;
 • sebzeler: brokoli, pancar, patlıcan, kereviz, kabak, havuç;
 • Deniz ürünleri;
 • kabak çekirdeği;
 • bıldırcın yumurtası;
 • fermente pişmiş süt, kesilmiş süt veya kefir;
 • çimlendirilmiş buğday yağı.

Not!Hasta buharda pişirilmiş yemeklerin yanı sıra güveç ve haşlanmış yiyebilir.

Diyetten hariç tutmak gerekir:

 • çikolata;
 • Kahve;
 • yağlı balık türleri: mersin balığı, halibut, gümüş sazan;
 • karbonatlı içecekler;
 • baharatlı sebzeler: turp, soğan;
 • reçel;
 • baharatlar ve soslar: hardal, ketçap;
 • füme ve kızarmış yiyecekler;
 • yağlı etler: domuz, ördek ve kaz;
 • konserve ürünler;
 • turunçgiller: mandalina, limon, portakal;
 • salamura ve tuzlu ürünler.

Prostatiti ortadan kaldıran ürünler - fotoğraf galerisi

Kereviz kan akışını normalleştirir ve erkek sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Yeşil çay, vitamin açısından zengin, erkekler için sağlıklı bir içecektir. Ryazhenka'nın prostatit gelişimi sırasında diyete dahil edilmesi önerilir. Deniz ürünleri, prostatitin hızla ortadan kaldırılması için gerekli olan önemli mineralleri içerir. Prostatit ile kızılcık suyu yararlıdır - lezzetli bir vitamin kaynağı

Fizyoterapi

Orta derecede ve doğru seçilmiş yük, tıkanıklıkla savaşmaya yardımcı olur ve vücudu güçlendirir. Ek olarak, fiziksel aktivitenin metabolik süreçler üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve hatta ağrının tezahür derecesini azaltır.

Prostatit ile Kegel egzersizlerini kullanmak faydalıdır.Bunları aşağıdaki şekilde gerçekleştirin:

 1. Sfinkteri olabildiğince yükseğe çekmeye çalışırken kalça kaslarını bir araya getirin.
 2. Rahatlayın, ardından öğeyi tekrarlayın.

Kompleks günde 3-4 kez, yaklaşım başına 10 kez gerçekleştirilir. Her 3-4 günde bir, yük 10 tekrar artarak kademeli olarak 50'ye çıkar.

Kan dolaşımını iyileştirmek ve şişmeyi azaltmak için sırtüstü pozisyonda yapılan bir bisiklet egzersizi yapabilirsiniz:

 1. Bacaklarınız yukarıda olacak şekilde sırt üstü yatın.
 2. Alt uzuvları diz ekleminde bükün.
 3. Bisiklete binmeyi simüle ederek bacaklarınızla dairesel hareketler yaparak egzersize başlayın.

Dersler günde 3 kez yapılır, seans süresi 5-10 dakikadır.

Bu önemli!Ağır ağırlık egzersizlerinin kullanılması tavsiye edilmez: yüzüstü pozisyonda bench press, deadlift, ağırlıklarla ağız kavgası.

Jogging, kan dolaşımı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.Sınıfların bir sonucu olarak, metabolik süreçler normalleşir, durgunluk azalır ve bağışıklık çalışmasına müdahale eden zararlı maddeler çıkarılır. Sabahları koşu yapılması tavsiye edilir, günde 3-5 dakika yeterlidir. Koşmak kontrendike ise, yürümek güvenli bir alternatiftir.

Tedavi prognozu ve komplikasyonları

Tedavinin prognozu, hastalığın şekline bağlıdır.Akut prostatit hızla ortadan kaldırılır, ancak yalnızca tedaviye zamanında başlanırsa.İleri vakalarda, patoloji kronik hale gelir. Bu durumda uzun süreli bir remisyon sağlanabilir ancak ancak doktor tavsiyelerine uyulması ve hastanın durumunun izlenmesi ile mümkündür.

Tedavinin geç başlamasıyla, sonuçlar felaket olabilir:

 • erektil fonksiyon bozulur ve cinsel yaşam kalitesinde bozulmaya neden olan iktidarsızlık gelişir;
 • artan kısırlık riski;
 • Enfeksiyonun komşu organlara yayılma olasılığını artırır.

Önleme

Prostatitin önlenmesinin temeli, sağlıklı bir yaşam tarzı ve kendi refahınızı izlemektir. Hastalığı önlemek için gereklidir:

 • hipotermiden kaçının- bu, bağışıklık sistemini enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirir;
 • doğru ye- yararlı maddelerin alımı insan durumunu olumlu yönde etkiler ve zararlı ürünlerin kullanımı çok sayıda sağlık sorununa yol açar;
 • fiziksel aktiviteyi artırmak- doğru seçilmiş yük, durgunluğun gelişmesini önler ve organlara kan akışını iyileştirir;
 • zamanında doktora git- hastalıkların, özellikle genitoüriner sistem patolojilerinin erken tespiti, prostatit gelişimini önlemeye yardımcı olur;
 • seks hayatını kontrol et- Gündelik ilişkilerden kaçının ve kendinizi koruyun, bu da enfeksiyonların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur.

Prostatit zamanında müdahale gerektirir, aksi takdirde kendi sağlığını ihmal etmenin sonuçları ciddi olacaktır: psikolojik rahatsızlık, kendinden şüphe, idrara çıkma sorunları ve kasık bölgesinde sık ağrı. Hastalıktan kurtulmak mümkündür, ancak bunun için hastanın her türlü çabayı göstermesi gerekecektir.