Prostatitin kapsamlı tedavisi: geleneksel yöntemler ve halk terapisi araçları

Prostat bezi iltihabı erkekler arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Eylemsizlik ciddi komplikasyonlara yol açtığı için kapsamlı bir prostatit tedavisi gerektirirler. Hastalığı durdurmayı amaçlayan tedavi, farklı işlevleri yerine getiren birkaç etkili yöntemi içerir. İyileşmeyi sağlamak için bitkisel ilaçlar, fizyoterapi ve diyet ile birlikte tam bir tıbbi tedavi sürecinden geçmek gerekir.

Prostat bezi iltihabının karmaşık tedavisi neler içerir?

prostatit için haplar

Hastalığı zamanında ortadan kaldırmaya başlamazsanız, sağlık için sonuçları çok ciddi olacaktır.

Sadece karmaşık tedavi prostatit ile başa çıkmaya yardımcı olur. Patolojik sürecin akut ve kronik seyrinde vazgeçilemez.

Prostatit için tedavi kursu mutlaka ilaç almayı içermelidir. Enflamasyona yol açan faktörün olumsuz etkisini bastırmaya yardımcı oldukları için ana terapidir. Ayrıca, ilaçlar hastalığın semptomlarının şiddetini bastırır.

Prostat iltihabının kapsamlı tedavisi, bir dizi önemli işlevi yerine getirir. Patolojinin nedenini ortadan kaldırmanıza, genitoüriner sistemdeki patojenleri durdurmanıza, bağışıklık sistemini güçlendirmenize ve iç organların işleyişini düzenleyen besin eksikliği sorununu çözmenize olanak tanır.

Tıbbi terapi

Hasta ilaç almayı reddederse, akut veya kronik prostatitin kapsamlı tedavisi etkili olmayacaktır. Böyle bir tanı ile sistemik ve lokal ajanlar kullanılmalıdır.

antibakteriyel tedavi

Bakteriyel prostatitli bir hasta için ilaç seçme sürecinde, tedaviye mutlaka bir antibiyotik dahil edilir. Bu ilaçla sadece enfeksiyonla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda genitoüriner sistemin ikincil enfeksiyonunun önlenmesini de gerçekleştirirler.

Akut prostatit teşhisi konan hastalarda antibiyotik gereklidir.

Bir ilaç seçerken, prostat bezinde iltihaplanma sürecine yol açan patojen türü dikkate alınır. Patojen mutlaka antibiyotiğe karşı artan bir duyarlılığa sahip olmalıdır, aksi takdirde böyle bir tedavi olumlu bir sonuca yol açmaz.

Prostatitli erkekler için, hastalığa genel vücut ısısında bir artış ve iltihaplanma odağının bulunduğu yerde ağrı eşlik eden bir antibiyotik kursu verilir.

En popüler doku bariyerlerini geçme özelliğine sahip ilaçlardır. Bu sayede doğrudan iltihaplanma sürecinin odağında olmayı başarırlar. Bu tedavi rejimi 2 haftadan fazla takip edilmez. Bu süre zarfında hasta rahatlama hissetmiyorsa, tekrarlanan testler yapılır ve başka bir ilaç alınır.

anti-inflamatuar tedavi

Karmaşık tedavinin bir parçası olarak bir anti-inflamatuar ilaç olmalıdır. Prostat iltihabının ana semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Çoğu zaman, anti-inflamatuar tedavi, yerel ilaçlara dayanır.

Fitiller, etkilenen organın performansını iyileştirebilir, iltihabı hafifletebilir ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca koruyucu bir işlev de gerçekleştirebilirler.

Bağışıklık Artışı

Enflamasyon bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenle, bir tedavi rejimi hazırlarken, doktor mutlaka bu sorunu çözen ilaçların alımını içerir. Patojenik ajanlarla bağımsız olarak savaşma fırsatına sahip olduğu için vücudun savunmasını güçlendirirler.

Prostatit ile ekinezya ve çinko içeren müstahzarlar önerilir. Bu fonlar bağışıklık sistemini güçlendirir ve erkek vücudunun işleyişi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

İyileştikten sonra bile, doktor, bağışıklık sisteminin ve hastalık nedeniyle bozulabilecek iç organların düzgün çalışmasını sağlamak için bir erkeğin multivitamin kompleksleri almasını önerebilir.

Tamamlayıcı Terapi

İlaç kursu sadece immünomodülatör, antibakteriyel ve antienflamatuar ilaçlara dayanmaz. Tam bir iyileşme sağlamak için hastanın ayrıca şunları alması gerekecektir:

 • Ağrı ilaçları;
 • Antidepresanlar (bazı durumlarda);
 • Diüretikler ve laksatifler.

Hastanın doktoru tarafından onaylanmayan ilaçları alması yasaktır.

Cerrahi müdahale

prostatit ameliyatı

Operasyon, yalnızca diğer yöntemlerin etkisiz olduğu kanıtlandığında son çare olarak reçete edilir.

Prostatit her zaman ilaçla tedavi edilmez. Bazı durumlarda hastalara cerrahi müdahale önerilir.

Radikal tedavi ancak tabletler ve yerel müstahzarlar istenen sonucu vermezse ve kişinin durumu önemli ölçüde bozulmaya devam ederse reçete edilir.

Aşağıdaki durumlarda prostatitli bir erkek için cerrahi endikedir:

 1. prostat hiperplazisi gelişimi.
 2. Apselerin görünümü.
 3. Üretral kanalın şiddetli daralması.

Bu patolojilerle hastanın durumu kritik hale gelir ve bu nedenle acil bir operasyona ihtiyacı vardır.

Fizyoterapi prosedürleri

Prostatitin kronik seyrinde, erkekler için fizyoterapötik prosedürler yararlıdır. Bir dizi önemli işlevi yerine getirirler. Bu tedavi seçeneği, lenf ve kan akışında bir iyileşmeye, zar geçirgenliğinde bir artışa ve bir ilaç seyrinin etkinliğine yol açar.

Masaj

Alevlenme dışında prostat bezindeki iltihaplanma masajlarla tedavi edilir. Bu prosedür, sırrın sorunlu bölgeden doğru çıkışını sağlar ve pelvik organlardaki kan dolaşımını iyileştirir. Bu sayede metabolik süreçler hızlanır ve zararlı maddeler etkilenen organlardan daha hızlı uzaklaştırılır.

Hastalığın akut seyrinde prostat masajı kesinlikle yasaktır. Ayrıca rektum hastalıkları olan erkeklerde kontrendikedir.

Masajlar hastanede veya evde yapılır. İkinci durumda, bunları masaj cihazlarının yardımıyla yapmanız önerilir.

elektrik stimülasyonu

prostatit için elektrik stimülasyonu

Prostat tedavisinde elektriksel uyarının olumlu bir etkisi vardır.

Bu işleme elektroforez denir. Kronik prostatit tedavisinde en etkili olanlardan biridir.

İyileşme prosedürü sadece mevcut veya etkisini artıran ilaçların kullanımı ile birlikte gerçekleştirilir.

Akıntıya maruz kalma sürecinde, ilaçların aktif maddeleri doğrudan lezyonlara nüfuz etme fırsatını yakalar. Prosedür ciddi yan etkilere yol açmaz.

lazer tedavisi

Prostat tedavisinin modern yöntemlerinden biri lazer tedavisidir. Uygulama sürecinde, perine bölgesindeki cildin durumu üzerinde faydalı bir etkisi olan düşük yoğunluklu kızılötesi radyasyon kullanılır.

Lazer tedavisi, etkilenen dokuların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Ek olarak, metabolik süreçleri uyarır ve vücudun savunmasını güçlendirir.

Fitoterapi ve geleneksel tıp tarifleri

Birçok ürolog, prostatit teşhisi konan erkeklerin bunu halk ilaçları ile tedavi etmesine izin verir. Bu, hastanın ilaçlarını zamanında almayı ve fizyoterapi seanslarına katılmayı unutmaması koşuluyla kabul edilebilir.

Geleneksel tıp, prostatitin antienflamatuar, analjezik ve sıkılaştırıcı etkileri olan şifalı bitkilerle tedavi edilmesini önerir. Prostatta hem akut hem de kronik inflamasyonda etkilidirler.

ısırgan

Isırgan otu, tıbbi infüzyonların ve kaynatmaların hazırlanmasında kullanılır. Bitki antibakteriyel, tonik ve antienflamatuar etki ile karakterizedir. Cinsel isteği arttırdığı için erkekler için faydalıdır.

Isırgan ölçülü tüketilmelidir. Aksi takdirde, kan pıhtılarının oluşumu ve felç gelişimi ile dolu kanın güçlü bir şekilde kalınlaşmasına neden olabilir.

Isırgan birçok şekilde hazırlanabilir:

 • Isırgan yaprakları ile çay. Yıkanan hammaddeleri temiz bir kaba koyup üzerine kaynar su dökmek gerekir. 10 dakikalık infüzyondan sonra içecek içilebilir. Günde 1-2 defa 10 gün süreyle alınması tavsiye edilir;
 • Kaynatma. Kaynatılmamış 500 ml su dökmek için 50 gr bitkisel hammadde gerekir. Bu karışımdan sonra tamamen soğuyana kadar demlenmesi gerekir. Daha sonra su banyosu için hazırlanmaya gönderilir. Bu aşama tamamlandıktan sonra hastaya bir hafta boyunca günde iki kez 50 ml halk ilacı verilir;
 • İnfüzyon. Yaklaşık 50 gr bitki ve 100 ml alkol almanız gerekir. Elde edilen karışım karanlık ve serin bir yerde en az 3 hafta saklanmalıdır. Bundan sonra, günde 30 damla almanız gerekir.

Isırgan otu tedavisi, buna dayalı halk ilaçları almanın tam seyri kadar sürmelidir.

muz

prostatit tedavisi için muz

Her yerde yetişir, bu yüzden onu toplamak ve hazırlamak zor değildir.

Psyllium yaprakları ve tohumları belirgin analjezik, tonik, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bitki prostatite karşı mücadelede vazgeçilmez yardım sağlar.

Muzdan infüzyon hazırlamak gelenekseldir. Bunun için kurutulmuş veya taze yapraklara ve tohumlara ihtiyacınız olacak. Toplamda, daha sonra kaynatılan 200 ml suya dökülen yaklaşık 20 g doğal hammadde gereklidir. Bir saat içinde infüzyon eskitilmelidir. Daha sonra günde 3 defa ılık veya soğuk olarak 25 ml içilir.

Tedavi süresi 2 haftaya kadardır.

ginseng

Şifalı bitki insan vücudunun tüm sistemleri üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Bu, ana avantajlarından biridir. Ginseng kökü özellikle idrar organları ve bağışıklık için faydalıdır.

Prostat bezinin iltihaplanması ile ginseng'i ev yapımı tentürler şeklinde kullanmak gelenekseldir. %70 alkol ve bitkinin saflaştırılmış kökünden hazırlanırlar. Karıştırırken 1: 10 oranına bağlı kalmalısınız.

Bir erkek alkol içeren içecekler içemiyorsa, tentürü hazırlarken su kullanmasına izin verilir.

Ana bileşenlerin bir cam şişede karıştırılması tavsiye edilir. Çare bir ay boyunca demlenmelidir. Bundan sonra, yemeklerden önce günde üç kez 15 damla alabilirsiniz.

dulavratotu

Dulavratotu kökü güçlü bir idrar söktürücü etkiye sahiptir. Ayrıca immün sistemi uyarıcı ve antienflamatuar özellikler ile karakterizedir. Bu nedenle, bitki genellikle vücudun şiddetli zehirlenmesini ve idrar organlarının bozulmasını gidermek için kullanılır.

Dulavratotu kökünden şifalı bir kaynatma elde edilir. Ana bileşenin temizlenmesi ve içme suyu ile doldurulması gerekir. Ürün kaynatıldıktan sonra 15-20 dakika su banyosunda bekletilmelidir.

2-3 hafta boyunca günde 1-2 kez yarım bardak kaynatma yapın.

adaçayı

prostatit tedavisi için adaçayı

Şifalı bitki iyi bir erkek rahatsızlığı ile başa çıkmaya yardımcı olur.

Adaçayı, anti-inflamatuar ve antiseptik özellikleri ile ünlüdür. Prostatitli erkeklerin kaynatma şeklinde kullanmaları önerilir. Oral uygulama veya lavman için uygundurlar.

Tıbbi bir kaynatma hazırlamak için 5 g adaçayı içine 200 ml su dökmek gerekir. Bir halk ilacı, 3-5 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Günde 2 kez 75 ml alın.

egzersiz terapisi

Yardımcı bir terapi olarak bir dizi egzersiz kullanılır. Bu tür bir tedaviyi yürütmek için izin, ilgili doktor tarafından verilmelidir. Egzersiz tedavisi, yalnızca şiddetlenmemiş prostatit tedavisinde kullanılır.

Erkeklere pelvik bölgedeki durgun süreç sorununu çözebilecek basit egzersizler sunulur. Ayrıca, tüm vücudu iyileştirebilirler.

Egzersiz tedavisinin doğru uygulanmasına bağlı olarak, hastalar aşağıdaki sonuçları elde edebilir:

 • kasık bölgesinde kan akışını iyileştirmek;
 • Genel esenlikte iyileşme;
 • Pelviste tıkanıklığın giderilmesi.

Fiziksel aktivite orta ve düzenli olmalıdır. Ancak o zaman adama fayda sağlarlar.

Diyet

prostatit için yasak bir gıda olarak sosis

Prostatit tedavisinde diyetle beslenme önemlidir. Her şeyden önce, hastalar yasaklanmış ve izin verilen ürünler listesine aşina olmaya davet edilir. Onlara dayanarak, prostatta iltihaplı bir adam için eksiksiz bir menü derlenir.

Onaylı Ürünler Yasak Ürünler
 1. Sebze bazlı çorbalar;
 2. Süt veya su ile yulaf lapası;
 3. meyveler ve kuru meyveler;
 4. Süt ve ekşi süt ürünleri;
 5. Taze sebzeler;
 6. Taze meyveler;
 7. Sınırlı miktarda bal;
 8. yağsız tavuk ve balık;
 9. Tahıl ekmeği ve kepek;
 10. Deniz ürünleri;
 11. tohumlar ve kuruyemişler;
 12. Sarımsak ve soğan;
 13. Yeşillik.
 1. Alkollü ve düşük alkollü içecekler;
 2. Çeşniler ve sıcak baharatlar;
 3. Zengin et suları ve çorbalar;
 4. Karbonatlı içecekler;
 5. Baklagiller;
 6. Kızarmış ve çok tuzlu ürünler;
 7. domuz ve koyun yağı;
 8. Yağ oranı yüksek balık ve et ürünleri;
 9. Mantarlar;
 10. Füme etler ve sosisler;
 11. Tatlılar ve hamur işleri;
 12. Sakatat.

Diyetle beslenme, iltihaplanma sürecinin şiddetini azaltmaya ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bazı ürünlerin kullanımı, iç sistemin ve prostatitten etkilenen organın çalışmasını normalleştirmenize izin verir.

İzin verilen ürünler, pişirmeyi gerektiriyorsa, en iyi şekilde kaynatılarak servis edilir. Fırında ve buharda pişirmeye izin verilir.

yaşam tarzı değişikliği

Bir erkek normal yaşam tarzını değiştirmeye çalışmadan sadece hap almaya karar verirse, tam iyileşmeye güvenmek mantıklı değildir. Ancak tedavinin başarısı ve elde edilen sonucun istikrarı ona bağlıdır.

Her şeyden önce, risk altında olan bir erkek, fiziksel aktivitesine dikkat etmelidir. Spora girmeli, periyodik olarak koşuya çıkmalı veya sadece yürümelidir. Bu önlemler, pelviste konjestif süreçlerin oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Fiziksel aktiviteye ek olarak, uygun beslenme gerekli olacaktır. Diyetinize, değerli maddelerle zenginleştirilmiş daha fazla taze meyve ve sebze eklemelisiniz.

Tüm iç sistemlerin ve organların çalışmasını bozdukları için kötü alışkanlıkları unutmanız gerekir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, iyi sağlık ve esenliğin anahtarıdır.