Bir erkek için prostatit nasıl belirlenir ve hastalık nasıl belirlenir

Şu anda prostatitin nasıl belirleneceği sorusu erkeklerin yarısından fazlasını ilgilendiriyor. Şimdi 30-35 yaşlarında daha güçlü seks temsilcilerinden bahsediyoruz, ancak bu rakam azalıyor, gençler de bu hastalıktan muzdarip olabilir. İlk belirtilerde, bir üroloğa başvurmak ve tedavi görmek gerekir. Bunun için prostatiti kendi başınıza nasıl tanıyacağınızı bilmek önemlidir.

Akut bir formun belirtileri

Akut bir form olması durumunda, erkeklerde prostatitin nasıl tanımlanacağını bulmak oldukça kolaydır. Aslında bu, soğuk algınlığı sonrası komplikasyonların neden olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hipotermi, SARS veya akut solunum yolu enfeksiyonları olabilir. Bu, yanlışlıkla prostat bezine giren viral, mantar veya bakteriyel bir enfeksiyondur.

prostatit için prostat masajı

Bu durumda, prostatit hastalığının birkaç belirtisi vardır - ve nasıl belirleneceği herkesin anlaması kolaydır:

 1. Sıcaklık 38 derecenin üzerinde.
 2. Zehirlenmeye bağlı bulantı ve kusma.
 3. Soğuk ve zayıflık.
 4. Kas ağrısı.
 5. Alt karın bölgesinde rahatsızlık.
 6. İdrar yaparken ağrı.
 7. İdrarda az miktarda kan.
 8. Cinsel işlevin ihlali.

Bu durumda derhal bir uzmana başvurmalısınız. Akut formun ana özelliği, hızlı ve kolay tedavi edilmesidir. Bir tedavi ve iyileşme sürecinden sonra, bir erkek cinsel işlevin normalleşmesi de dahil olmak üzere tüm semptomlardan kurtulduğundan emin olabilir.

Kronik hastalık belirtileri

Kronik form biraz daha tehlikelidir. Bu durumda semptomlar daha stabildir, uzun süreli karmaşık tedavi gereklidir. Çoğu zaman, ondan sonra bile, nüksler meydana gelebilir. Mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak gerekir, ancak erken bir aşamada maruz kalma ile iyileşme umudu vardır. Belirtiler şunları içerir:

 1. Sıcaklık 37 dereceye yükselir. Bu, sürekli olarak değil, aralıklı olarak gerçekleşir.
 2. Sık tuvalete gitme dürtüsü. Aynı zamanda idrara çıkma bozulur, jet çok zayıftır.
 3. Ağrı semptomu. Sakrum ve skrotuma hoş olmayan duyumlar verilebilir.
 4. Erektil disfonksiyon, cinsel yaşam önemli ölçüde bozulur.

Tüm bu semptomlar, daha güçlü cinsiyetin herhangi bir üyesini büyük ölçüde rahatsız eder. Bu nedenle, prostatitiniz olduğunu nasıl anlayacağınızı ve harekete geçeceğinizi önceden bilmek önemlidir.

Diğer hastalıklardan farkı

Hastalığı kendi başınıza öğrenmek zordur. Semptomlar çeşitli teşhisler için benzer olabilir. Erkekler, çeşitli nedenlerle genitoüriner sistem ile ilgili sorunlardan muzdariptir. Bunlar yaygın hastalıklar olabilir:

 • Orşit ve epididimit testis tahrişine neden olur. Sonuç olarak, benzer belirtiler olabilir, ayrıca skrotuma dokunulduğunda akut ağrı olacaktır.
 • Üretrite idrar kanalında akut ağrı eşlik eder, bazen komplikasyon durumunda karın aşağı iner.
 • Sistite sürekli tuvalete gitme dürtüsü eşlik eder ve sıklıkla üretrit ile ilişkilidir.
 • Piyelonefrit, böbreklerle ilgili problemler anlamına gelir, sırtta ağrı ve idrarda kan bulunması olacaktır.

Semptomların çoğu gerçekten çok benzer. Bu nedenle prostatit sadece bir profesyonel tarafından belirlenmelidir. Uzman tam bir muayene yapacak ve bireysel bir tedavi seçecektir.

Profesyonel teşhis

Semptomların diğer birçok tanıya benzeyebileceği göz önüne alındığında, herhangi bir belirti ortaya çıkarsa, bir doktora danışmalı ve kendi kendine ilaç vermemelisiniz. Doktor kapsamlı bir muayene yapmalıdır:

 1. Rektal palpasyon. Doktor, kolon yoluyla prostatı hissedebilecek ve durumunu ve boyutunu değerlendirebilecektir.
 2. sitoloji. Prostat salgısının bir örneği bir laboratuvara gönderilir ve çeşitli bakteri ve enfeksiyonlar için test edilir.
 3. İdrar analizi. Bunu özel bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Tuvalete bir yolculuk için üç bardak doldurulur: idrarın başında, sonunda ve ortasında.
 4. Prostatın ultrasonu makattan yapılır, aparat üzerinde prostat ve çevresini incelemek için kullanılabilir.
 5. Reografi elektrotlar kullanılarak gerçekleştirilir, prostat bezinin tahrişe tepkisi ölçülür.
 6. Üroflowmetri idrar problemlerini kontrol eder. Bu, tuvalete gidişler arasındaki hız, süre ve süreler için geçerlidir.

Çoğu erkek doktora gitmeyi son aşamaya kadar erteler. Gerçekten de, muayene çok hoş değil ve utandırıyor, ancak sağlığı korumak için gerekli.

Genellikle kronik bir ileri aşamada, bir uzman bile sorunları çözmede yardımcı olamaz, semptomlar tamamen kaybolmaz. Hayatınız boyunca erektil disfonksiyon ve idrar problemlerinden muzdarip olmaktansa, bir kez doktora gitmek, muayene olmak ve tedavi olmak daha iyidir.