Kronik prostatit hakkında her şey

Kronik prostatit nedir? Öncelikle prostatın ne olduğunu anlamanız gerekir, o da prostat bezidir. Bu sadece erkeklerin vücudunda bulunan bir organdır, fetal gelişim sırasında gelişir ve yaşam boyu devam eder. Prostat, bir dış salgı bezidir, yani. sırrını geliştirir ve ortaya çıkarır.

Konumundan dolayı dışarıdan görünmez çünkü. erkeklerde pelviste bulunur. Mesanenin altında bulunan ve aynı zamanda pelvik taban, rektum, üreterler, üretra ve küçük pelvisin vasküler ve sinir pleksuslarının yakın çevresinde bulunan yuvarlak bir şekil oluşumudur. Bu organ bir ekzokrin bezi olduğundan, hangi işlevleri yerine getirdiğini anlamak gerekir. Her şeyden önce, erkeklerde spermin önemli bileşenlerinden biri olan bir sır üretir. Bu sır çok fazla protein, amino asit vb. içerir.

Ne yazık ki, hem erkekler hem de doktorlar prostata çok az ilgi gösteriyor.

Peki prostatit özellikle kronik prostatit nedir?

prostatın yapısı ve kronik prostatit

Bu prostat bezinin inflamatuar bir hastalığıdır. Bu iltihaplanma akut veya kronik olabilir.

Hiçbir kronik hastalık kendiliğinden başlamaz; her zaman bir dereceye kadar akut inflamasyondan önce gelir.

Bazı durumlarda, bir erkek hastalığın görünümünü fark etmeyebilir, ancak uzun süre var olacak ve tedavi edilmeden kalacak ve daha sonra ciddi morfolojik ve fonksiyonel bozukluklara yol açacaktır.

Kronik prostatit genellikle prostat bezinin akut inflamasyonundan en az üç ay sonra gelişir.

Bu iltihabın bir sonucu olarak, hücresel bileşimin morfolojisi bozulur ve prostattaki işlevler de zarar görür.

epidemiyoloji

kronik prostatitte potens ile ilgili sorunlar

Bu hastalık erkekler arasında en sık görülen inflamatuar hastalıklardan biridir. Hastalık oldukça genç, yani çeşitli yaş kategorilerindeki erkekler buna maruz kalıyor. Prostat adenomu yaşlılıkta daha sık görülürse, erkeklerde ve 20 yaşında kronik prostatit ortaya çıkabilir. Bu hastalığın semptomlarının tespit edildiği ortalama yaş 40-50 yıldır.

Yaşlılıkta, hemen hemen her erkek bu hastalığa yakalandı, ancak birçoğu onu tedavi edemedi ve belirli semptomların ortaya çıkmasıyla ilgili şikayetlerle doktora gitmedi.

Aynı zamanda kronik prostatitte semptomlar hemen kendini göstermeyebilir ve bir erkek kendi görüşüne göre daha ciddi olan diğer problemlere yönelebilir. Ve sadece başka bir hastalığın tedavisinden önce, ilk neden ortaya çıkıyor. Akut inflamasyon durumunda yanlış tedavi uygulanmışsa, kronik prostatit kaçınılmazdır.

Kronik prostatit nedenleri

Her şeyden önce, prostatta iltihaplanma gelişiminin nedenini belirlerken, predispozan faktörleri belirlemek gerekir. Birçoğu var ve modern dünyada çok yaygınlar.

Bunlar öncelikle bulaşıcı ajanlardır. Daha sıklıkla neden mikrobiyal etiyolojidir. Mikrobiyal enfeksiyon, spesifik olmayabilir veya spesifik bir patojen taşıyabilir. Spesifik ajanlar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları içerir. Ve erkeklerde bu enfeksiyonların çoğunun tamamen asemptomatik olabileceği göz önüne alındığında, vücutta uzun süre kalabilirler. En görünüşte ifade edilmeyen kronik enfeksiyon bile prostatite yol açabilir.

Sebep olan faktörlerde spesifik olmayan patojenlerin ortaya çıkması, kişisel hijyen kurallarına uyulmamasından, hem idrara çıktıktan sonra hem de cinsel ilişkiden kısa bir süre sonra glans penisinin nadiren yıkanmasından kaynaklanabilir.

Bazı durumlarda, bir partnerdeki vajinal disbiyoz veya kadının bazı fırsatçı patojenleri, bir erkek için prostat iltihabının gelişiminde büyük rol oynar.

İnflamasyonun en yaygın etken maddeleri arasında şunlar bulunur: klamidya, trikomonadlar, gonokoklar, gardnerella, E. coli, stafilokok ve enterokok.

Virüs ve mantarların katılım olasılığını unutmayınız.

kronik prostatitin genitoüriner patojenleri

Bu durumda, patojen vücuda artan bir şekilde girer, yani. üretra yoluyla.

Ek olarak, enfeksiyöz bir ajanın - hematojen - penetrasyonunun başka bir önemli yolu vardır. Birçok erkekte bir tür iltihaplı hastalık vardır, bazen grip veya SARS da iltihaplanma sürecini tetikleyebilir.

Hipotermi, azaltılmış bağışıklık ve hatta vücutta zaten mevcut olan bir enfeksiyonun arka planına karşı aşırı ısınma da iltihaplanma gelişimini tetikleyebilir.

Cinsel davranış da inflamatuar reaksiyonun gelişmesinde önemli bir rol oynar. Bu durumda, uzun süreli cinsel yoksunluk, bezin durumu üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, pelvik organlarda kanın durgunluğuna katkıda bulunur, kan akışı bozulur ve organın kan perfüzyonu da yavaşlar.

Kesintili cinsel ilişki, spermin eksik atılması, organdaki salgıların durgunluğuna yol açar, ayrıca kalabalık, genişlemiş bir organ kan akışını etkiler ve hatta çevre dokuların hafif şişmesine neden olabilir. Nadir durumlarda, hastalık doğada immünolojiktir. Otoimmün faktör de dışlanmaz. Kronik somatik enfeksiyon da dışlanmalıdır.

Kronik prostatit belirtileri ve tedavisi

Birçok erkekte kronik prostatit belirtileri hiç mevcut olmayabilir. Hatta bazıları bir veya başka bir predispozan faktörü tam olarak adlandıramaz. Bununla birlikte, bu hastalığın birçok belirtisi vardır. Bunların en popüleri ağrıdır. Ağrı sendromu oldukça uzun olabilir, bazen aylardır.

Ağrı genellikle belirli bir yerde lokalize değildir. Genellikle alt sırt, perine, skrotum, kasık bölgelerine ışınlanma eğilimi olan yaygın bir karaktere sahiptir. Ama hiçbir şekilde yerinde değiller. Çoğu zaman çekiyorlar ve ağrıyorlar, ağrılar kalıcı değil. Vücudun durumuna ve çevresel faktörlerin etkisine bağlı olarak artma veya azalma eğilimindedirler.

Bir diğer önemli işaret, cinsel alandaki ihlallerdir. Erkekler genellikle erektil disfonksiyondan şikayet edebilir, ilk başta neredeyse farkedilemez olabilir ve sonraki aşamalarda, tüm yatkınlaştırıcı faktörlere maruz kalsa bile, çok daha sonra gelir.

Ancak asla kronik prostatit ile tam bir iktidarsızlık yoktur. Boşalma da öyle. İlk başta, planlanandan çok daha hızlı gerçekleşebilir ve daha sonraki bir aşamada, tam tersine, neredeyse tamamen durma noktasına kadar yavaşlar. Orgazm daha az canlı ve duygusal olarak ifade edilir hale gelir. Bazen cinsel alanla ilgili sorunlar partneri etkileyebilir. Erkeklere kronik prostatit teşhisi konmasının çok yaygın bir nedeni kısırlıktır.

Ayrıca oldukça sık erkekler idrara çıkma ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Hızlanır, bazen sistit belirtilerini anımsatır. Zorunlu idrara çıkma dürtüsü geceleri bir erkeği rahatsız edebilir. Bazen bunlara ağrı, kramplar vb. Bir erkek, kronik prostatit semptomlarını kendi başına tespit edebilir.

Kronik prostatit zamanında nasıl teşhis edilir ve acil ve etkili tedaviye nasıl başlanır?

Genellikle bu profilin uzmanları arasında zorluklara neden olmaz. Bir erkek herhangi bir semptomla karşılaştığında, doktor bu teşhisi ek muayene olmadan yapabilir.

Genellikle minimum muayene, öykü alma, laboratuvar testleri ve dijital rektal muayene ile sınırlıdır. Dijital rektal muayene, bir erkek için ek hazırlık gerektirmez. Doktor prostatın boyutunu, kıvamını, belirli bir bölgedeki ağrıyı belirleyebilir.

Laboratuvar göstergeleri genel bir kan testi ile sınırlı değildir. İdrar analizi de gereklidir, bu durumda belirli özellikleri vardır. Bir erkeğin terminal olarak adlandırılan idrarın son kısmını geçmesi gerekir, içinde laboratuvar asistanı lökosit sayısını ve bakteri hücrelerinin varlığını belirlemelidir. Bazı durumlarda patojen bulunamaz ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırmanız gerekir.

Ayrıca üretradan bir yayma alırlar. Teşhis planında bir diğer çok önemli olan ultrasondur. Özel bir sensör kullanılarak rektumdan gerçekleştirilir. Bezin büyüklüğü, yara izi, tümör, ödem vb. varlığı belirlenir. Organa giden kan akışını kontrol etmek de önemlidir.

Bazı daha şiddetli ve asemptomatik vakalarda invaziv biyopsi prosedürü gerekebilir.

Kanseri dışlamak için, kandaki prostat kanseri tümör belirtecinin belirlenmesi için bir adam gönderilebilir. Adı PSA'dır. Ancak dijital rektal muayeneden en geç 10 gün sonra almanız gerekir.

Kronik prostatit tedavisi

Kronik prostatit tedavisine ne kadar erken başlanırsa, hastalığı kronik formundan çıkarma olasılığı o kadar yüksek olacaktır. Prostatitin kalifiye bir uzman tarafından tedavi edilmesi gerektiğinden asla kendi kendine tedaviye başvurmamalısınız.

kronik prostatit için doktor randevusu

Bu patolojinin tedavisi bir ürolog tarafından gerçekleştirilir. Genellikle tedavi hastaneye yatmayı gerektirmez. Mevcut tüm kronik hastalıkların tedavisi gereklidir.

Her şeyden önce, yaşam tarzınızda bir değişiklikle başlamalısınız. Sıradan cinsel ilişkileri, eşin hastalıklarını dışlamak gerekir.

Kişisel hijyen kurallarına uymalısınız. Sünnet derisinin altında bakteri birikmesini önlemek için penis başını iyice yıkayın. Cinsel yaşam, tam boşalma ile düzenli olmalıdır. Koitus kesintisinden kaçınılmalıdır.

Ayrıca fiziksel aktivite arttırılmalıdır. Pelvis ve prostatta kan durgunluğunu önlemek için daha sık hareket edin.

Beslenme de ayarlanmalıdır. Fast food, baharatlı, tütsülenmiş ve tuzlu yemeklerden kaçınmaya çalışın. Tatlılar da sınırlandırılmalıdır. Alkol ve uyuşturucu maddelerden tamamen uzak durulmalıdır. Erkekler de sigarayı bırakmalıdır.

Prostatit tedavisi de tıbbi ve cerrahi olarak ikiye ayrılır. Her şeyden önce, kronik prostatit ile, elbette, nedeni tedavi etmeye başlarlar. Ve çoğu zaman bulaşıcı olduğundan, antibiyotikler ana ilaçtır. Seçimi öncelikle tanı sırasında tespit edilen patojene bağlıdır. Mikroorganizmanın antibakteriyel ajanlara duyarlılığının belirlenmesini hemen almaları en iyisidir.

O zaman tedavi daha etkili ve daha kısa olacaktır. Antibiyotikler çeşitli uygulama yolları ile reçete edilebilir. Sürecin asemptomatik seyri ile genellikle tablet formları reçete edilir. Kronik sürecin alevlenmesi varsa, enjeksiyon ilaçlarına başvururlar. Kronik prostatit tedavisi aynı anda birkaç yol içerebilir.

Karmaşık tedavide önemli bir bileşen, anti-inflamatuar ilaçlardır. Bu genellikle steroid olmayan antienflamatuar ilaçların bir sınıfıdır. Vazodilatörler de genellikle çok gereklidir, pelvik organlarda kan akışını iyileştirmek, mikro dolaşımı geri kazandırmak için kullanılırlar. Tıkanıklığı önlerler.

Kullanılan başka bir ajan sınıfı immünomodülatörlerdir. Vitamin tedavisi de karmaşık tedaviye dahil edilmelidir.

Cerrahi yöntemlere nadiren başvurulur, ancak yine de bazen tek çıkış yolu budur. Bu yöntemler arasında prostat bezinin rezeksiyonu kullanılmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi olarak ortaya çıkan komplikasyonları tedavi etmek gerekir. Bu, bir kistin çıkarılması veya bir apse açılması olabilir.

Kronik prostatit tedavisi ayrıca çeşitli fizyoterapiyi içerir. Kronik prostatit gibi bir hastalığın olumlu prognoza sahip olması için tespit edilen hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavinin etkinliği bir süre sonra bir uzman tarafından izlenmelidir.