Prostatit için ilaçlar: erkeklerde prostat iltihabı nasıl tedavi edilir

Prostatit tedavisinde, ilaç tedavisi en sık reçete edilir. Geçişi sırasında, hasta çeşitli kategorilerdeki ilaçları almak zorundadır. Bazıları rahatsızlığa neden olan semptomları ortadan kaldırmak için tasarlanırken, diğerleri kasıtlı olarak doğrudan etkilenen bez üzerinde hareket ederek en önemli şeyi - kök nedeni ortadan kaldırır. Aynı zamanda, ilaçlar etkilerinin gücünde farklılık gösterir, çünkü bazıları akutu ortadan kaldırmak için tasarlanırken, diğerleri kroniklere karşıdır. Prostat iltihabı tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlara bakalım.

prostatit ile sağlıklı ve iltihaplı prostat

Prostatit için ilaç türleri

Katılan doktor tarafından reçete edilen tüm ilaçlar, uygulama yöntemine göre birkaç kategoriye ayrılabilir:

  • Tabletler ve kapsüller- ağızdan alındığında, vücut tarafından orta derecede emilir, kapsüller söz konusu olduğunda, emilim çok daha hızlı gerçekleşir, çünkü tüm bileşenler jelatin kabuğunun çözülmesinden kısa bir süre sonra hedeflerine ulaşır.
  • Enjeksiyonlar- bunlar, kas içine veya damar içine uygulanan, genellikle bir anestetik olan bir çalışma sıvısında daha da seyreltilen hem sıvı hem de toz müstahzarlar olabilir ve etki birkaç dakika sonra fark edilebilir.
  • Rektal fitiller (mumlar)- iltihap önleyici, antibakteriyel ve analjezik etkileri olan, hasta yan yatarken makatına enjekte edilir ve bu pozisyonda ilacın tamamen çözünmesi ve emilmesi için yaklaşık yarım saat geçirmesi gerekir.
  • instilasyonlar- Sadece etkilenen prostat bezinin alanına doğrudan girilmesi durumunda maksimum olumlu etkiye sahip olan bir ilaç grubu, giriş üretra yoluyla yapıldığından, yöntem hastanede kullanılır.
  • Mikroklisterler- kural olarak, buna ilaç dışı ilaçlar, örneğin bitkisel kaynatmalar dahildir, ilaç tedavisinin yerini alamazlar, ancak ağrıyı ortadan kaldırmak veya önlemek için iyi bir yol olabilir.

Bazı ilaç türlerinin, örneğin tabletler ve fitiller gibi aynı anda çeşitli şekillerde satılabileceğine dikkat etmek önemlidir, bu nedenle ilgili hekim bu özelliği hatasız olarak belirtmelidir.

prostatit için ilaçlar

Prostatit tedavisi için en popüler ilaçlar

Prostatitin ilaçlarla tedavisi, doktorun sadece ağrıyı hafifletmek ve belirtilerle diğer semptomları ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak doğru ilaçları seçmesini gerektiren oldukça karmaşık bir prosedürdür. Hastalığın kendisi de farklı bir kökene sahip olabilir, kendini akut veya kronik formlarda gösterebilir ve hastaya çok çeşitli rahatsızlıklar vererek onu hem doğal konularda sınırlayabilir hem de tam kısırlığa yol açabilir.

Prostatit tedavisinde klasik tabletler, kas içi enjeksiyonlar ve rektal fitiller kullanılabilir. İlacın seçimi doğrudan, bileşenlerinin etkilenen organa verilmesinin aciliyetine duyulan ihtiyaca bağlıdır.

Kendi kendine ilaç verme! Ana ilaç sadece ilgili doktor tarafından reçete edilmelidir.

Ek fonlar

Prostatit tedavisi tek bir ilaçla sınırlı değildir. Uzmanlar ayrıca farklı kategorilerdeki diğer ilaç türlerini de kullanabilirler.

Florokinolonlar

Florokinolonlar, prostatitin tüberküloz kökenli tedavisinde kullanılan antibakteriyel ilaçlardır. Bu fonlar bir komplekste kullanılır ve hastaya aynı anda dört veya daha fazla ilaçtan oluşan bir kurs verilebilir.

Sefalosporinler

Sefalosporinler, belirli bakteri türleriyle savaşmak için tasarlanmış antimikrobiyallerdir.

Bu tür ilaçlar hem geniş hem de yönlendirilmiş etki spektrumu olabilir ve belirli bir ajanın kullanılmasına duyulan ihtiyaç, doğrudan hastalığın formuna ve ortaya çıkma nedenine bağlıdır.

makrolidler

Prostatit tedavisinde makrolidler, mikoplazmalar ve klamidya gibi belirli bakteri türleriyle savaşmayı amaçladıkları için nadiren kullanılır. Bu arada, klamidya gibi bir hastalığa sıklıkla prostatit eşlik eder, bu nedenle doktorlar prostat beziyle ilgili sorunları erken evrelerde tanımlamak için aynı anda birkaç test reçete eder.

Prostatitin akut belirtilerinde, uzman doktor aynı anda çeşitli kategorilerde birkaç ilaç reçete edebilir. Bu yaklaşım, hem semptomlarla hem de hastalığın kendisiyle etkili bir şekilde başa çıkmanıza izin verir.

analjezikler

Analjeziklerin büyük çoğunluğu, kronik, ancak daha sıklıkla akut prostatit formlarının ayrılmaz bir arkadaşı olan akut ağrı sendromu varlığında reçete edilir. Bu gruba ait ilaçların, hastalığı ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaç tedavisi çerçevesi dışında kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez, çünkü vücut bunlara hızla alışır ve analjezik bir etki elde etmek için dozda bir artış gerekli olacaktır, karaciğer ve böbrekleri olumsuz etkileyebilir. Analjeziklerin seyri bireysel olarak reçete edilir.

Alfa blokerler ve kas gevşeticiler

Bu ilaç gruplarının ana görevi, mesanenin, üretral kanalın spazmodik kaslarından gelen gerilimi azaltmak ve ayrıca pelvik bölgedeki basıncı azaltmaktır. Bu ilaçlar rahatsızlık hissinden kurtulmaya ve idrara çıkma süreçlerini normalleştirmeye yardımcı olur.

immünomodülatörler

Bu tür ilaçlar temel olarak prostatit durumunda doğal maddeler içerir - sığırların prostat bezinin dokularına dayanan özler. İlaçtan bağımsız olarak, hepsinin ortak bir etki prensibi vardır ve aşağıdakilere izin verir:

  1. inflamatuar süreçlerin seyrini yavaşlatmak;
  2. düz kasların ve mesane duvarlarının tonunu arttırmak;
  3. kan pıhtılaşması olasılığını en aza indirin;
  4. prostat bölgesinde kan dolaşımını iyileştirmek;
  5. prostatın boyutunu azaltmak.

İmmünomodülatörler, kronik prostatit, akut enfeksiyöz olmayan prostatit, prostat adenomu dahil olmak üzere bir dizi hastalıkta kullanılabilir.

Ek olarak, bu tür fonlar, hastalığın başlamasını veya nüksetmesini önlemeye yardımcı olan önleyici amaçlar için aktif olarak kullanılmaktadır.

Vitaminler ve biyolojik takviyeler

Bu kategorilere giren araçlar iltihabı azaltabilir, sıvı çıkışını iyileştirebilir ve tıkanıklığı giderebilir. Bu tür ilaçlara duyulan ihtiyaç, özellikle antibiyotiklerin seyri sırasında vücuda yararlı besinlerin yetersiz alınmasından da kaynaklanmaktadır.

Prostatit, tedavisi sadece gerçek bir uzman tarafından ele alınması gereken oldukça karmaşık bir hastalıktır. İlaçların kendi kendine seçilmesi kesinlikle önerilmez, çünkü bu yaklaşımla infertilite, iktidarsızlık şeklinde komplikasyon olasılığının yüksek bir oranı vardır ve hatta kanser geliştirme riskini artırır. Bir doktora danışmadan prostatit ilaçlarının kullanılması, ameliyatsız hastalıktan kurtulmanın imkansız olmasına yol açabilir. Ek olarak, kendi kendine tedavi, uygun ekipman ve bilgi gerektirdiğinden, doğru bir teşhis koymanın imkansızlığı nedeniyle karmaşıktır.

Prostatit tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun oldukça toksik olduğunu ve bazı tiplerinin basitçe uyumsuz olduğunu da unutmamak gerekir. İdrar yapma, dışkılama veya boşalma sırasında pelvik bölgede ağrı hissederseniz, sık sık tuvalete gidin ve mesanenizi normal şekilde boşaltamıyorsanız, riske değmez - bir doktora danışın. Böylece, sadece hastalığın olumsuz seyrini engellemekle kalmayacak, aynı zamanda tüm hayatınız boyunca yaşamak zorunda kalacağınız kronik formunun gelişmesini de önleyebilirsiniz. Ayrıca cinsel işleviniz bozulmayacak ve zamanında tedavi ile tamamen normal ve sağlıklı yavrulara sahip olabileceksiniz.