Prostatit kendi başınıza nasıl tedavi edilir?

"Prostatit nasıl hızlı bir şekilde tedavi edilir? "- erkeklerin en zor sorularından biri. Her yıl daha fazla insan kliniğe idrara çıkma ve ağrı şikayeti ile geliyor. Bu hastalık hem ilaçlar hem de halk ilaçları yardımı ile tedavi edilebilir. Hastalığın gelişimi, hem dış hem de iç birçok faktörden etkilenir. Hastalığın kronikleşmesini önlemek için ilk belirtilerde doktora başvurmak gerekir.

Prostatitli hastaların yüzdesi sürekli artmaktadır. Daha önce 30 yaşın üzerindeki erkeklerde bulunmuşsa, şimdi benzer bir tanı genellikle 20 yaşında yapılır. İstatistiklere göre, nüfusun %35'i bu hastalıktan muzdariptir.

Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Mesanenin yanında bulunan glandüler-kaslı bir organdır. Bir erkekte idrara çıkma sürecini kontrol eden kişidir. Bez ayrıca sperm oluşumunda önemli bir rol oynar.

Bu hastalık sıklıkla üretrit veya vezikülit gibi patolojilerle birlikte ortaya çıkar. Ancak kural olarak, yaşlı erkeklerde böyle bir kombinasyon gözlenir.

Prostatit için en iyi tedavi nedir?

prostatit için bitkisel çözüm

Erkekler sağlık kurumlarını ziyaret etmeyi sevmezler. Ve doktora itiraz "daha sonra" ertelenir. Ancak zamanında tedavi, erektil disfonksiyon veya kısırlık gibi karmaşık sonuçlardan kaçınacaktır.

Bu hastalık için birkaç tedavi vardır:

 • ilaç tedavisi;
 • masaj;
 • etnobilim.

Bu tedavi seçeneklerinin her birinin kendine has özellikleri vardır.

En hızlı sonuç için karmaşık tedaviyi kullanmak en iyisidir.

prostatit için prostat masajı

Prostat masajı, prostatit başlangıcını hızla iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Bu yöntem, kronik form da dahil olmak üzere her türlü hastalığı tedavi edebilir. Sadece dolu mesane ile yapılmalıdır. Sadece vücudun bu durumunda istenilen bölgeye ulaşmak mümkündür.

Bu prosedür evde kendi başınıza yapılabilir. İlk önce sağ tarafınıza yatmanız ve bacaklarınızı karnınıza sıkıca bastırmanız gerekir. Masaj sadece sağ el ile yapılır. Kauçuk tıbbi eldiven kullandığınızdan emin olun.

İşlem işaret parmağı ile dört ila beş santimetre derinlikte gerçekleştirilir. Masajı sağ taraftan başlatmanız ve ardından bezin sol lobuna gitmeniz gerekir.

Ana şey, bu işlemi doğru bir şekilde bitirmektir: yumuşak hareketlerle, organın orta kısmına hafifçe bastırarak. Masaj iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

Prosedür çok etkilidir, ancak kontrendikasyonları vardır.

Aşağıdaki durumlarda kullanılamaz:

 • anüsün enflamatuar süreçleri;
 • kronik prostatit;
 • ortaya çıkan malign tümörler;
 • farklı aşamaların hemoroidleri.

Tıbbi tedavi, çeşitli antibiyotiklerin kullanımını içerir. Her ülkede prostatitin ilaçlarla tedavisine yaklaşımın kendine has özellikleri vardır. Örneğin Amerikalı doktorlar, bezde bakteri varlığının belirlenmediği durumlarda bile antibiyotik reçete etmektedir.

İlaçlar istenen sonucu getirmezse ve idrara çıkma düzelmezse, doktorlar kural olarak ağrı sendromlarını hafifletmek için anti-inflamatuar ilaçlara atıfta bulunur.

Bu tedavi yöntemi hem hastanede hem de evde yapılabilir. Farklı hastalık türlerinin tedavisi kendi yaklaşımlarına ve özelliklerine sahiptir.

prostatit için bir doktora danışma

Kronik ve akut prostatit ağrı kesicilerle tedavi edilir. Şiddetli formlarda, kural olarak hasta hastaneye yatırılır.

Hastalığın bulaşıcı formunun tedavisi, her şeyden önce, iltihaplanma odağının yok edilmesini amaçlar. Bu durumda, antibiyotikler steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla birleştirilir. Ürologlar ayrıca kan mikrosirkülasyonunu iyileştirebilecek ilaçlar da reçete ederler.

Konjestif prostatitin kendi kendine tedavisi önerilmez. Hastalığın bu formunun oldukça ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle, tıbbi müdahale basitçe gereklidir. Tedavi, halk ilaçları, antibiyotikler ve antienflamatuar ilaçlar yardımıyla gerçekleşir.

Standart ilaçlar her zaman istenen sonuçları vermediğinden, hastalığın bakteriyel formu da sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

Soğan kabuğu ile prostatit nasıl tedavi edilir?

Prostatit, herhangi bir erkek için bir cümledir. Ne kadar erken belirlenirse, bu hastalığı tedavi etmek o kadar kolay olur. İlaç tedavisi oldukça pahalıdır ve herkes bunu karşılayamaz. Haplar ve enjeksiyonlar için iyi ve ucuz bir alternatif soğan kabuğudur. Ancak bu tedavi yöntemi kronik prostatiti tedavi etme gücüne sahip değildir, sadece durumu hafifletebilir.

prostatitten soğan kabuğu infüzyonu

Bu şekilde tedavi sadece hastalığın erken evrelerinde gerçekleştirilebilir. Hastalık zaten kötüleştiyse, bir doktora danışmak daha iyidir. Şiddetli prostatit vakaları sadece ilaçla veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Soğan kabuğu tentürleri sadece tedavi sürecinde değil aynı zamanda prostatite karşı profilaktik olarak da kullanılabilir.

Böyle bir ilacın sık kullanılması, prostat hastalığının ne olduğunu unutmayı mümkün kılacaktır, ancak hastanın sağlıklı bir yaşam tarzını tam olarak gözlemlemesi şartıyla. Daha sonra kronik prostatit atlayacaktır.

Kabuğun tıbbi bir kaynağını kendiniz hazırlamak için özel becerilere ihtiyacınız yoktur.

Bu gerektirir:

 1. Kabuğu alın ve soğuk akan suda iyice durulayın.
 2. 750 ml suyu bir tencereye dökün ve kaynamasını bekleyin.
 3. Soğan kabuğunu sıcak suya koyun ve 5 dakika pişirin.
 4. Ateşten alın ve bir saat demlenmeye bırakın.
 5. Süre geçtikten sonra sıvı filtrelenmelidir.
 6. Bir ay boyunca hazır et suyu alın, 1 çay kaşığı. günde üç kez.

Ayrıca ela yaprakları ve soğan kabuğunun aktif bir infüzyonu vardır.

prostatitten soğan kabuğu kaynatma

Hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 1 bardak kabuğu;
 • 0, 5 su bardağı ela yaprağı;
 • tencere ve soğuk su.

Tüm malzemeleri derin bir tencereye koyun ve suyla kaplayın. 7 dakika kaynatın. Sıvı soğuduktan hemen sonra tülbentten süzülmelidir.

Kaynatma, yemeklerden yarım saat önce, günde 1 ila 4 kez 1 yemek kaşığı alınmalıdır, ancak daha fazla olmamalıdır. Bir çare içmek kesinlikle 14 gündür. Altı ay sonra, kursu tekrarlayın, bu sadece önleme için yapılır.

Prostatit tedavisi, soğan kabuğu ve fındık kabuğu kaynatma ile de yapılabilir. Bu yöntem öncekilerden daha az popüler değildir. Yemek pişirmek için tüm malzemeler basit ve uygun fiyatlı.

Yemek pişirmek için ihtiyacınız olacak:

prostatit için bitki çayı
 • 3 sanat. ben. soğan kabuğu;
 • 75 gr fındık kabuğu;
 • 2 litre soğuk temiz su.

Kabuklar ve kabuklar iki litre su ile büyük bir tencereye dökülmeli ve ateşe verilmelidir. Karışım bir saat kaynatılmalıdır. Bundan sonra tavayı ocaktan alın ve üç saat oda sıcaklığında bırakın.

Bu süre, kaynatmanın iyi demlenmesi ve tüm tıbbi özellikleri kazanması için yeterli olacaktır. Ayrıca süzülerek günde 2 defa 1/3 bardak içilmelidir. Bu tedavi süreci öncekilerden biraz daha uzundur ve 21 gündür.

Bu tarifler evde prostatit ile bağımsız olarak ve sağlığa zarar vermeden başa çıkmanıza izin verecektir.

Prostatit için hangi otlar yardımcı olur?

Bitkisel tedavi çok etkili ve ucuzdur. Ayrıca, prosedürleri kendiniz ve evde yapabilirsiniz.

Kronik prostatit maalesef bu şekilde tedavi edilemez, ancak hayatı kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bitkisel tedavi hastalığın erken evresinde yapılırsa, bu rahatsızlıktan sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

prostatit için otlar

Bitki çayı hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • ezilmiş çayır tatlısı yaprakları (iki kısım);
 • ateş yosunu (üç kısım);
 • nane (bir kısım);
 • karahindiba (bir kısım);
 • yonca (üç kısım).

Tüm otlar doğranmış ve bir kapta veya tavada karıştırılmalıdır. Sonra üzerlerine kaynar su dökün ve biraz demlenmesine izin verin. Sıvı zengin bir renk kazandıktan sonra dikkatlice süzmek gerekir. Ortaya çıkan kaynatmayı önleyici amaçlar için de içebilirsiniz, ancak her durumda, kısa molalarla kurslarda yapın.

Prostatit tedavisi bağımsız olarak alkol tentürleri yardımıyla da yapılabilir. Etkili - kavak kabuğunda. Hazırlamak için 4 ila 6 yemek kaşığı kıyılmış ağaç kabuğu almanız gerekir. Yarım litre alkol 40 dereceye kadar seyreltilmeli ve hammadde ile doldurulmalıdır. Üç hafta boyunca karanlık bir yerde ısrar edin. Yarım saat boyunca yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

Eringium kaynatma da popülerdir. Ancak kronik prostatit de tamamen tedavi edilmeyecektir.

Böyle bir çare hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • 2 yemek kaşığı eryngium;
 • yarım litre kaynar su.
prostatit için bitki çayı

Hammaddeyi suyla dökün ve iyice demlenmesine izin verin. Elde edilen sıvıyı yemeklerden 10 dakika önce, her biri 100 gram içmek gerekir.

Bu bitkinin gövdesi veya yaprağı yoksa, eryngium kökü ile değiştirilebilir. Bu durumda 1 yemek kaşığı ezilmiş kökün soğuk su ile dökülüp 20 dakika kaynatılması tavsiye edilir. Ana şey, ateşin çok küçük olması gerektiğidir. Sıvı soğuduktan sonra, yapraklarla aynı dozlarda içilir.

Prostatiti kırlangıçotu ile de tedavi edebilirsiniz. Üç tutam ot 100 gram alkolde ısrar ediyor. Kap koyu camdan yapılmalıdır. Çözümde ısrar etmek iki haftaya mal olur. İksir sadece aç karnına alınması tavsiye edilir ve alındıktan sadece yarım saat sonra yemek gerekir.

Kırlangıçotu tentürü kullanım şeması: küçük bir bardağa süt veya su dökün ve içine bir damla infüzyon bırakın. Her gün bir birim artıyor. Sayı otuza ulaştığında, her gün bir azalmaya başlayın. Kabul için son tarih, damla sayısı bire döndüğünde olacaktır.

Prostatitin uygun ve zamanında tedavisi, bu hastalıktan kronik bir forma getirmeden çok hızlı ve sonuçsuz kurtulmanıza izin verecektir. Bitkisel tedavi sadece hastalığı unutmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda vücudun genel durumunu da güçlendirecektir.

Prostatit, erkekler arasında en sık görülen hastalıklardan biridir. Hastaneye zamanında giderseniz, en kısa sürede ondan kurtulabilirsiniz. Kronik patoloji türü, halk ilaçlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Diğer hastalık türleri hem ilaçlarla hem de masajla tedavi edilebilir. Her iki durumda da terapi evde yapılabilir.